Dünya

Rusyada koronavirüs şüphesiyle karantinaya alınanlar hastanelerden kaçıyor

Rusya‘da şukadar resmi olarak sadece iki kişinin koronavirüse yakalandığı açıklandı. Bununlayetkililer,amaçlı Çin’den gelen yüzlerce Rus vatandaşını hastanelerde karantinaya aldı. Rusya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) bulaştığından şüphelenilerek karantinaya alınan kişilerden kaçanların olduğu ortaya çıktı.

TIRMANARAK KAÇTI

Sosyal medya platformu Instagram’dan paylaşımda bulunan bir kadın karantinaya alındığı hastanenin duvarını tırmanarak kaçtığını yazdı. İki çocuk annesi bu kişi alıkonulmasının sadece bürokratik bir hata olduğunu ileri sürerken hastanedeki sağlıksız koşulları ve hijyen yetersizliğinden dolayı kaçtığını ileri sürdü.

İKİ KADIN DAHA HASTANEDEN KAÇTI

Çin’in Hainan adası’ndaki yaz tatillerinin ardından Rusya’ya dönen iki kadın da bu adanın Vuhan’a bin 500 kilometre mesafede olmasına rağmen karantinaya alındıklarını, ardından kaçtıklarını açıkladı.

Sıradaki Haberi Oku  Damızlık boğalara verilen ilacı kullanan adam, 3 gün ağrılar içinde kıvranınca acilen cinsel organ ameliyatına alındı

Doktorların ilgisizliğinden, kötü hastane şartlarından yakınan bu kişiler hastalığa yakalanmaktan korktukları için hastaneyi terk ettiklerini ileri sürdü. Rus yetkililer bu iddialara henüz yanıt vermedi.

SOSYAL MEDYADAN KENDİNİ SAVUNDU

Bu kadınlardan Guzel Neder takma adını kullanan Instagram kullanıcısı, aldığı tepkiler üzerine hesabından uzun bir paylaşımda bulundu. Açıklamasında, Çin tatilinden dört gün sonra oğlunun öksürüp ateşlenmesi üzerine ilk yardım ekiplerini aradığını belirten kadın, oğluna viral solunum yolu enfeksiyonu teşhisinin konmasının ardından koronavirüs testi yaptırmak içinhastaneye gittiğini yazdı.

Sonuçların ilk önce 3 günde çıkacağını belirten hastanenin bu süreyi 5 güne çıkardığını, oğlunun iyileşmesine rağmen hastane personelinin test sonuçlarını almasınavermediğini ileri sürdü.

OLUMSUZ ŞARTLARDAN BAHSETTİ

Novosibirsk’teki Teşhis Merkezi ile bağlantıya girdiğini belirten kadın, pozitif çıkması durumunda sonuçlardan kendilerinin haberdar edilmesi gerektiğini belirttiğini de metnine ekledi.

Sıradaki Haberi Oku  Kışın Evlere Özel Zemin Isıtma Altyapısı Kurdurun

Bunun yanında hastanedeki kötü hijyen şartlarına da dikkat çeken kadın, tıbbi personelin karantina bölgesine maskesiz girdiğini ve kullandıkları koruyucu giysileri yerlere attığını ileri sürdü.

Instagram kullanıcısı kadın ayrıca oğlu ve kendisi dışında Çin’den gelen uçaktaki hiç kimsenin karantinaya alınmadığını da sözlerine ekledi.

“ÇÖPLER ASLA BOŞALTILMIYORDU”

St. Petersburg’da karantinadan kaçan diğer bir kadın ise test sonuçlarının negatif çıkmasına rağmen doktorların kendisini iki hafta süresince karantinada tutacaklarını öğrendiğini yazdı. Fontanka gazetesine konuşan kadın, bir karantina odasına ‘tıkıldıklarını’, kitap, sabun ve internet bağlantısı olmadığını ve çöp kutusunun asla boşaltılmadığını ileri sürdü.

“LÜTFEN BİZİ BURADAN ÇIKARIN”

Karantina odasının elektronik kilit sistemine sahip kapısını nasıl açacağını keşfetmesinin ardından kaçtığını söyleyen kadın, daha sonrasında hiç kimsenin kendisi ile bağlantıya geçmediğini belirtti. Gazete ayrıca St. Petersburg’daki aynı hastaneden geldiği ileri sürülen video görüntülerini de yayınladı. Hastaların kaydettiği görüntülerde hasta kıyafetli iki kadının el yazısı ile kaleme alınmış notları görünüyor: “Lütfen bizi buradan çıkarın.”

Sıradaki Haberi Oku  Çinli iş adamından korkunç koronavirüs iddiası: 50 binden fazla ceset yakıldı

ÖLÜ SAYISI 1368’E YÜKSELDİ

Çin’de salgın durumunu internet üzerinden anlık takip eden platformlardan “Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler” verilerine göre ülke genelindeki can kaybı 1368’e, toplamsayısı ise 59 bin 883’e yükseldi.

Kaynak: Euronews.com