Dünya

Rusyada hükümetin istifa etmesinin perde arkası ortaya çıktı

Rusya‘da dün hükümetin beklenmedik bir şekilde istifa etmesi ve Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in açıkladığı anayasa değişiklikleri bir dönemin sona erdiğine işaret ediyor. Rusya uzmanlarına göre, nasıl bir dönemin başladığı ise henüz bilinmiyor.

PUTİN İKTİDARDA KALMAYIN AMAÇLIYOR

Analistler, hükümetin istifası ve açıklanan anayasa değişiklik önerilerinin 2024 yılında görev süresi dolacak olan ve anayasa uyarınca birdaha seçilemeyecek olan Putin’in liderliğini korumasını sağlayacak bir sistemin ilk adımlarını oluşturduğunu söylüyor.

BBC’nin Moskova Muhabiri Steve Rosenberg, istifa kararının ardından attığı Twitter mesajında, “Önemli bir yapbozun ilk parçaları yerine oturmuş gibi görünüyor. Tamamlandığında ise Putin’in hala iktidarda olduğunu gösterecek” dedi.

MEDVEDEV HÜKÜMETİ İSİFA ETTİ

Putin, dün Parlamento’da yaptığı yıllık konuşmasında siyasi sistem üzerinde önemli etkiler yaratacak biranayasa değişiklik önerisi açıkladı.

Bu konuşmadan kısa bir süre sonra da Putin’in Rusya’nın liderliğini yürüttüğü20 yıldır en yakınındaki isimlerden biri olan Başbakan Dimitri Medvedev, tüm kabine üyeleriyleistifasını sundu. Medvedev, bu kararı Putin’in talep ettiği reformların önünü açabilmek için bu aldığını açıkladı.

Sıradaki Haberi Oku  Çinli yetkililer, ülkede kuş gribi salgınının başladığını duyurdular

Medvedev’in yerine hakkında çokşikayetler yapılan vergi sistemini etkin çalışan bir yapıya dönüştüren Federal Vergi Hizmetleri Başkanı Mihail Mişustin getirildi. Medvedev de Rusya Güvenlik Konseyi’nin başkan yardımcılığı görevine atandı.

PUTİN NEYİ AMAÇLIYOR?

BBC’nin Rusça Servisi’nden Sergei Goryaşko, Putin’in iktidarda kalmak istediğini vesorunun bunun nasıl yapılacağı olduğunu söyledi.

Konuşulan senaryolardan birisi, Medvedev’in de ikinci adamlığına getirildiği Güvenlik Konseyi’nin görev ve yetkilerinin artırılarak, başındaki ismin de devlet başkanından daha güçlü olacağı bir düzene geçileceği yönünde.

Güvenlik Konseyi, şu anda bir danışma kurulu görevi görüyor ve 85 bölge valisi ile siyasi parti liderleri gibi biryetkiliden oluşuyor. Çoküyesi bulunan Konsey’in toplantıları Kremlin’deki en büyük salonlardan birinde yapılıyor.

GÜVENLİK KONSEYİ, RESMİ DEVLET KURUMU OLABİLİR

Putin’in dün önerdiği anayasa değişiklikleri arasında, Güvenlik Konseyi’nin yetkilerinin artırılması ve anayasa koruması altında resmi bir devlet kurumuna dönüştürülmesi de yer alıyor.

Carnegie’nin Moskova Merkezi’nden analist Alexander Baunov, Putin’in Güvenlik Konseyi’nin yapısını tartışmaya açmasının dikkat çekici olduğunu söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Mahkumun, mahkeme tavanını kırarak kaçmaya çalıştığı anlar kamerada

Baunov, “Güvenlik Konseyi’nin yapısını tartışmaya açma nedeni, devlet başkanlığının üzerinde yerve gücü elinde tutan bir makam yaratmak istemesi olabilir” dedi.

Analistler, Medvedev gibi, Putin’in 20 yıldır en yakınında olan bir ismin bu konseyin başkan yardımcılığına getirilmesinin bu senaryoyu güçlendiren bir etken olduğunu belirtiyor.

17 YIL SONRA İLK KEZ REFERANDUM YAPILABİLİR

Putin, dünkü konuşmasında Güvenlik Konseyi’nin yapısının değiştirilmesinin yanı sıra birönemli anayasal değişiklik teklifi de getirdi.

Putin, anayasa değişikliklerinin referanduma sunulmasını da önerdi. Gerçekleşmesi halinde, bu, 1993 yılında bu yana ülkede yapılan ilk referandum olacak.

Başkanlık sisteminin devamından yana olduğunu belirten Putin’in yaptığı bir diğer öneri de parlamentoya, başbakanı seçebilmesi için daha geniş yetkiler verilmesi oldu.

Rus lider, anayasada devlet başkanlığı seçimleriyle ilgili maddeden “üst üste” ifadesini çıkartarak, devlet başkanlarına toplamda eniki dönem görev hakkı tanınmasını önerdi.

Medvedev, yapılacak bu değişikliklerin “tüm güçler dengesini değiştireceğini” söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Kasım Süleymaninin ölümü sonrası İran, savaş anlamına gelen kırmızı bayrağı göndere çekti

King’s College London’ın Rusya Enstitüsü Başkanı Sam Green, şu anda devletin üst kademelerinde bulunanların 2024 yılından sonra güçlerini korumak için önümüzdeki dönemde “Duma (parlamentonun alt kanadı), Devlet Konseyi ve Putin üçgeninde aynı anda üç farklı satranç maçı yapmaları gerekeceğini” söyledi.

MUHALİFLER TEPKİLİ

Hükümetin istifası ve önerilen anayasa değişikliklerine, muhalefet tepki gösterdi.

Putin’in en önemli muhalifleri arasında gösterilen Aleksey Navalny, bu önerilerin hayata geçmesi halinde, Sovyetler Birliği dönemindeki sistemedönülmüş olacağını söyledi.

Navalny, yapılacak referandumun ise hileli olacağını öne sürdü.

“PUTİN SONSUZA DEK YÖNETMEK İSTİYOR”

Siyasi analist ve blogger Andrei Malgin, Putin’in önerilerinin ülkeyi sonsuza dek yönetme planı olduğunu söyledi.

Parlamentonun alt kanadı Duma’nın üyesi Rus siyasetçi Gennady Gudkov da, “İktidarın Devlet Başkanı Putin’den Devlet Konseyi Başkanı Putin’e devri bugün başladı. Anayasa değişecekPutin’in gücü değişmeyecek” dedi.

Haber Videosu

: Rusya’da hükümetin istifa etmesinin perde arkası ortaya çıktı