Dünya

Rusya ve Esed rejiminin İdlibe hava saldırılarında 20 sivil öldü

Suriye rejim güçleri İdlib‘te 2 pazaryeri deolmak üzere birçok yerleşim noktasına hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda 8’i çocuk, 20 sivil hayatını kaybederken, 50 kişi de yaralandı. Bölgede hava saldırılarının devam ettiği ve ölü sayısının artabileceği bildirildi.

Muhaliflere ait uçak gözlemevine göre, Rus savaş uçakları, İdlib’in güneyindeki Marratinnuman ilçe kırsalı ile el-Bara, Belyün, Tehtaya ve Hülübbe köylerine hava saldırıları düzenledi.

BOMBARDIMAN SABAH SAATLERİNDE BAŞLADI

Rejim güçleri de sabah saatlerinden itibaren Kefrenbil beldesi, Bicgas, el-Bara, Bdeite, Has, İhsim, Kefermus, Hazarin, Hırbıt, Birnan, Fervan ile Tel Mennis köylerine hava vesaldırıları gerçekleştirdi.

İdlib sivil savunma kaynaklarından alınan bilgiye göre, Rusya‘nın hava saldırısında el-Bara köyüne 4, Belyün köyündeki pazar yerine saldırıda ise 8 sivil hayatını kaybetti.

Sıradaki Haberi Oku  Bunu da gördük! Ön kaputa oturttuğu kadın ile trafiğe çıktı

20 ÖLÜ, ONLARCA YARALI VAR

Rejimin hava saldırılarında ise Bicgas 1, Bdeite de 5, Tel Mennis’deki pazar yerinde ise 1 sivil yaşamını yitirdi. Böylece rejim ve Rusya’nın saldırılarında20 sivil öldü. Saldırılar sonucu çok sayıda sivilin yaralandığı ve hayatını kaybedenler arasında ise çocukların da bulunduğu öğrenildi.

OKUL VE FIRIN HEDEF ALINDI

Rusya savaş uçaklarının Bara köyüne düzenlediği saldırılarda ayrıca bir okul, bir cami ve bir de fırın hedef alındı. Bombardımanlar sürerken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Olay yerine intikal eden Sivil Savunma ekipleri, yaralıları sağlık merkezilerine götürdü.

25 BİN SİVİL TÜRKİYE SINIRINA KAÇTI

Esed rejimi ve Rusya’nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşimlere saldırıları sonucubir haftada yerinden edilen 25 bin sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere kaçtı.

Sıradaki Haberi Oku  İdlibde Türkiye ve Suriye arasında şiddetlenen çatışma hakkında neler biliniyor? İşte gerilimin tüm detayları

17 EYLÜL’DEN BU YANA 1300 SİVİL ÖLDÜ

Türkiye ile Rusya arasında 17 Eylül 2018’de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde rejim ve Rusya’nın saldırılarında 1300’densivil öldü. Saldırıların yoğun olduğu bölgelerden nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı isebir yılda 1 milyonu aştı.

Kaynak: AA