Dünya

Rusya, Türkiyeye karşı cihat ilan eden General Haftere asker desteği verdi

Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır’ın koordinasyonuyla, darbeci general Halife Hafter saflarında savaştırmak için Suriye‘den Libya‘ya paralı asker sevk etti. Libya’nın doğusunueden Hafter’e bağlı güçler, Türkiye’nin destek olduğu ve resmen tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) karşısında yer alıyor. Ayrıca Hafter, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Türkiye’ye karşı cihatetmiş; kadın-erkek, sivil-asker tüm Libyalılara silahlanma çağrısı yapmıştı.

Londra merkezli Arab el-Cedid gazetesinin haberine göre,üç gün içinde Suriye’den getirilen Rus paralı askerleri taşıyan, Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait iki uçak, Bingazi Havalimanı’na indi.

“TÜRKİYE’YE KARŞI”

BAE ve Mısır’ın koordinasyonuyla gönderilen paralı askerler, Moran ve Schit isimli iki güvenlik şirketinin çatısı altındagösteriyor. Rus güçleri için çalışan bazı Suriye vatandaşları da, Libya’ya gönderildi.

Sıradaki Haberi Oku  TBMMde termal kamera önlemi

Haberde ayrıca, Rusya’nın bu hamlesinin, “Libya’da, uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek veren Türkiye’ye karşı, elini güçlendirmeyi amaçladığı”edildi.

LİBYA’DAKİ SON DURUM

Ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri darbeci General Halife Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan 2019’da saldırı emri vermiş, bunun üzerine UMH birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.

Hedefine ulaşamayan Hafter,olarak 12 Aralık 2019’da Trablus’a yönelik, “Belirleyici Savaş” adıyla yeni bir saldırı talimatı vermişti. Buna karşılık, ülkenin batısında, başta Misrata olmak üzere 10 kentte seferberlikedilmişti.

Hafter’i destekleyen yabancı savaş uçakları, geçen cumartesi Trablus’taki askeri bir okula, öğrencilerin yatış saati öncesi bahçede toplandıkları sırada hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda 30 öğrenci hayatını kaybetmiş, 33 kişi yaralanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüs salgınında tablo ağırlaşıyor

Hafter saflarında Rus şirketi Wagner Grup’a mensup paralı askerlerin sayısının giderek arttığına ilişkin çok sayıda haber, kamuoyuna yansımıştı.

TÜRKİYE’YE KARŞI CİHAT

Türkiye’nin Libya’ya asker gönderilmesini ön gören tezkereyi kabul etmesinin ardından Libya’daki darbeci General Hafter’dan Türkiye’ye karşı küstah bir açıklama gelmişti. Hafter, ‘kadın-erkek, sivil-asker tüm Libyalılara vatanlarını ve onurlarını savunmak için’ Türkiye’ye karşı silahlanma çağrısı yapmıştı.