Dünya

Ruhaniden Trumpın sözde Orta Doğu planına tepki: Yüzyılın en alçak planı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump‘ın “Yüzyılın Anlaşması” adıyla açıkladığı sözde Orta Doğu barış planını, “yüzyılın en alçak planı” olarak nitelendirdi.

“BU APTALCA GİRİŞİMLER YETTİ”

Ruhani, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Bu aptalca girişimler, yetti. Yüzyılın en alçak planı.” ifadelerini kullandı.

“BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANACAK”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri de, aynı sosyal medya platformu üzerinden yaptığı açıklamada, “yüzyılın en büyük utancı” şeklinde tanımladığı planın, Filistin halkının ve Müslümanların bilinciyle başarısızlıkla sonuçlanacağını kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında,taraflı Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıkladı. Sözde barış planının 80 sayfa olduğunu belirten Trump, planın hem İsrail hem de Filistin tarafı için çok değerli maddeler içerdiğini savundu.

Sıradaki Haberi Oku  Bakan Gül: Karantinaya uymamak suçtur

Trump, konuşmasının başında, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğini duyurdu. Donald Trump, planının, Filistin’e başkenti Doğu Kudüs’te olan bağımsız bir devlet öngördüğünüetti ancak söz konusu başkentin neresi olacağı konusunda detaya girmedi.

Sözde Orta Doğu barış planına göre, Trump, Filistin’e, bağımsız bir devlet olabilmesindekoşulları yerine getirebilmesi için 4 yıllık bir süre öngördüklerini belirtti.

Trump ayrıca, sözde Orta Doğu barış planının bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için “son şans” olduğunu söyledi.

HAMAS PLANA TEPKİ GÖSTERDİ

Filistinli direniş örgütü Hamas, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde barış planına güçlü bir şekilde karşı çıkacaklarını açıkladı. Fetih Hareketi de plana tepki göstererek, “Filistin davasını tasfiye etme projesi olan “Yüzyılın Anlaşması”nı başarısız kılmak için direnişe ve çalışmaya başlayacağız” tepkisini gösterdi.

Sıradaki Haberi Oku  Şanlıurfada trafik kazası: 8 yaralı