Dünya

Ruhaniden Trumpın 52 hedef açıklamasına gönderme: 290 sayısını da unutmasınlar

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrası bölgede tansiyon yükselmeye devam ediyor. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump‘ın “İran’dan gelen tehditlere karşı İran için kültürel olarak önemli sayılan 52 hedefi vurmak üzere belirledik” açıklamasına yanıt verdi.

ABD’NİN 290 YOLCUYU ÖLDÜRMESİNE GÖNDERME YAPTI

Ruhani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “52 sayısına atıfta bulunanlar 290 sayısını da hatırlasın. Asla İran ulusunu tehdit etmeyin” ifadeleriyle ABD’nin, 3 Temmuz 1988’de bir sivil İran uçağını düşürerek 290 yolcuyu öldürmesine gönderme yaptı.

290 SİVİL HAYATINI KAYBETMİŞTİ

İran’ın Bandar Abbas Havalimanından Dubai’ye uçmakta olan İran Havayollarına ait 655 uçuş kodlu Airbus A300B2 tipi bir yolcu uçağı, 274 yolcusu ve 16 mürettebatıyla birlikte, ABD Donanmasına ait USS Vincennes savaş gemisinden ateşlenen SM-2MR füzelerinin hedefi olmuştu. Saldırıya uğrayan yolcu uçağının infilak etmesi sonucu tamamı sivil 290 kişi hayatını kaybetmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Yolsuzlukla suçlanan İsrail Başbakanı Netanyahu dokunulmazlık başvurusu yapacak

İRANLI GENERAL KASIM SÜLEYMANİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Mühendis’in de aralarında bulunduğu 5 Iraklıyla 10 kişi hayatını kaybetmişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, “Onun gidişiyle, onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Ülkede 3 günlük yaseden Hamaney, Süleymani’nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani’yi getirmişti.

Haber Videosu

: Ruhani’den Trump’ın “52 hedef” açıklamasına gönderme: 290 sayısını da unutmasınlar