Dünya

Ruhaniden Cumhurbaşkanı Erdoğana çağrı: ABDnin eylemlerine birlikte karşı koyalım

Sputnik’teki habere göre, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani‘nin Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir ABD saldırısı sonucu öldürülmesinin ardından yapılan diplomatik temaslar sürüyor.

SESSİZ KALMAYIN ÇAĞRISI

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Ruhani, Erdoğan’a, ‘ABD’nin küstah eylemlerinekarşı koyma’ çağrısında bulundu. Ruhani Erdoğan’a hitaben, “Saldırgan bir eyleme karşı sessizliğimiz, daha saldırgan eylemlere girişmek için dahameydan okumayaolabilir” dedi.

NE OLMUŞTU?

Haşdi Şabi içindegösteren Hizbullah Tugayları, aralık sonunda Amerikan ordusunun Irak’ta kullandığı üslere saldırı düzenlemiş ve bir ABD’li müteahhit hayatını kaybetmişti.

ABD de bu saldırılara misilleme olarak Hizbullah Tugayları’nın Suriye ve Irak’taki üslerini vurmuş ve bu saldırılarda en az 25 savaşçı ölmüştü.

Sıradaki Haberi Oku  Beyaz eşya devi Whirlpool, İngilterede 500 bin çamaşır makinesini geri çağırdı

ABD’nin Bağdat’taki Büyükelçiliği önünde 31 Aralık’ta Şii milis güçlerin öncülüğünde protesto gösterileri düzenlenmiş ve büyükelçilik binası ateşe verilmişti.

Gösteriler sırasında ABD Başkanı Donald Trump tweet atarak, “İran bizim binalarımızda kaybedilen hayatlar ve verilen zarardantutulacak. ÇOK BÜYÜK bir bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, bu bir tehdit” açıklaması yapmıştı.

Kasım Süleymani

ABD’nin silahlı insansız hava araçlarıyla (drone) Bağdat Uluslararası Havalimanı ve çevresine yönelikgerçekleştirdiği füze saldırısı sonucu Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Suriye’de önemli rol oynayan İran destekli Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis de hayatını kaybetmişti.

Haber Videosu

: Ruhani’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı: ABD’nin eylemlerinekarşı koyalım

Sıradaki Haberi Oku  Çinde koronavirüs sebebiyle 10 günde inşa edilen hastane uzaydan görüntülendi