Uncategorized

RENKLİ VE DESENLİ ASFALTLAR

 

 

 

Klasik asfalt görünümünün ve kokusunun dışına çıkmak için en çok tercih edilen asfalt çeşitlerinden biri, renkli ve desenli asfalt olarak hemen hemen her yerde görülmektedir. Çimento çok kuvvetli bir yapıya sahip olduğu için, asfaltın klasik halinden vazgeçmeden, renk ve desen kullanılması, görsel açıdan insanları mutlu etmektedir. Yaya yolları, kaldırımlar, bisiklet yolları, spor alanları, oto park alanları, park ve meydanlar renkli ve desenli asfaltın çok sık kullanıldığı alanlardır. Renkli ve desenli asfaltın pek çok kullanım avantajı bulunmaktadır. Uygulama çok hızlı yapılmaktadır. Dayanıklı yapıda olduğu için, uzun ömürlü kullanıma sahiptir.

Mimari açıdan, şehirlerin görüntüsüne büyük katkı sağlar. Tüm hava koşullarına karşı kanıtlanmış yüksek performansa sahiptir. Bu asfalt uygulaması yapılırken kullanılan dekoratif asfalt boyası, asfalta iyice yapışmaktadır. Bu nedenle asfaltın üzerinden silinmesi oldukça zordur. İçinde bulunan özel alaşımlar nedeniyle yine asfaltın aşınması zor olmaktadır. Özel asfalt kaplama boyasının içinde sertleştirici ve renkli bağlayıcı olduğu için çatlama ya da bozulma olmaz. Normal asfaltla kıyaslandığında, kullanılan boyalar sayesinde üç kat daha dayanıklı hale gelmektedir. Kullanılan boyanın bir özelliği de -30 ile +70 derece kadar dayanıklı olmasıdır. Klasik asfalt sıcaklığı içine hapseder ancak renkli ve desenli asfaltlar bunun tam aksine ısıyı içinde barındırmaz. Bu nedenle sıcak ve güneşli havanın aksine güneşli ve sıcaklı havalarda koku yapmaz. Bakımı çok kolay yapılmaktadır. Renklerde ve desenlerde solma, eskime durumu varsa, yine isteğe bağlı olarak aynı ya da farklı renklerde de boyamak mümkün olmaktadır. Her renk ve desende uygulanan bu asfalt çeşitleri, dekoratif baskı kullanılarak desenlendirilmektedir. Asfalta arnavut kaldırımı, tuğla, balık sırtı, kayrak ya da fisco gibi desenler verilebilmektedir. Asfalt yüzeye baskı uygulandıktan sonra, renkli yüzey kaplama çalışması yapılmaktadır ve yüzey renklendirmesi yapılmaktadır. Bu uygulamalar, müşteri tarafından önceden belirlenmiş, özel tasarım ve desen, şekil ve işaretlerin, sıcak asfalt üzerine yerleştirilen kalıpların zemine aktarılmasıyla tamamlanmaktadır. Zemine desen işlendiğinde, canlılık kazandırmaktadır. Bunun yanında çeşitli işaretler ve uyarılar da verilebilmektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Gerçek Medyum Cahid Hoca

Renkli ve desenli asfaltlar tamamen çevre dostudur. Kesinlikle kaliteli ürünler kullanan firmalar tarafından, uzman ekiplerle yapıldığında, hiçbir sorun olmadan kısa sürede trafiğe ve kullanıma açılır.

https://orasdesenliasfalt.wordpress.com/