Dünya

Putinin hala Windows XP işletim sistemli bilgisayar kullandığı ortaya çıktı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in, siber saldırıya uğrama riskine rağmen Microsoft‘un beş yıl önce desteklemeyi bıraktığı eski işletim sistemi Windows XP’nin kurulu olduğu bilgisayarlar kullandığı ortaya çıktı.

Microsoft, 18 yıl önce çıkardığı Windows XP için güvenlik güncellemesi yapmayı Nisan 2014’te durdurmuştu. 67 yaşındaki Putin’in hem makamında hem de Novo-Ogaryovo’daki başkanlık konutundaki bilgisayarlarında kadük işletim sistemli bilgisayarlar kullandığı, Kremlin basın sözcülüğünün yayımladığı fotoğraflardan anlaşıldı.

“BİRİLERİ PUTİN’E SİBER GÜVENLİĞİN ÖNEMİNİ HATIRLATMALI”

Rusya’daki bağımsız İnternet Koruma Derneği, fotoğraflar ışığında Putin’in XP işletimi sistemi kullandığını doğruladı. Bilgisayarların masaüstü duvar kağıdında Kremlin kulelerinin fotoğrafları yer alıyor.

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi, konuyla ilgili haberinde “Rus bilgisayar korsanları dünyanın birçok yerinde siber saldırı operasyonları gerçekleştirmekle suçlanırken birileri Putin’e siber güvenliğin önemini hatırlatmayı unutmuş olmalı” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Trumptan İrana tehdit: Büyük bedel ödeyecekler

Windows XP’nin, Rus Hükümeti’nin yeşil ışık yaktığıMicrosoft işletim sistemi olduğu belirtiliyor.

MİCROSOFT VE GOOGLE DEVRE DIŞI BIRAKILIYOR

Muhalefete yakın Open Media adlı internet sitesinin savunma bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre yürürlükteki mevzuat, Kremlin’in yeni işletim sistemine geçmesinevermiyor. Sadece devlet sırrı içermeyen bilgisayarlarda Microsoft’unişletim sistemi Windows 10’un kullanılmasınaveriliyor.

Moskova, aşamalı olarak devlete ait bilgisayarlarda Microsoft ve Google’ıdışı bırakıyor. Bunun yerine Rusya’nın Astra Linux işletim sistemi yazılımı ve Yandex gibitarayıcılar kullanılıyor.

“INTERNET BİR CIA PROJESİDİR”

Eski bir KGB ajanı olan Putin’in çokinternet kullanmadığı biliniyor. Putin daha önce interneti bir “CIA projesi” olarak nitelemişti. İnternetin selefi olan Arpanet 1969’da ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Nijeryada Lassa ateşi salgını için acil durum ilan edildi! Yılbaşından bu yana 41 kişi hayatını kaybetti

Rusya bir süredir internet teknolojisi üzerindeki kontrolünü artırıyor. Kremlin yakın birönce Rus yazılımı uygulamalar içermeyen akıllı telefonların satışını yasaklamıştı. Putin de Şubat’ta, Moskova’ya ülkenin küresel internetle bağını kesme yetkisi veren bir yasayı onaylamıştı.

Haber Videosu

: Putin’in hala Windows XP işletim sistemli bilgisayar kullandığı ortaya çıktı