Dünya

Putin, Erdoğanla konuştuk diyerek açıkladı: Libyada İdlibden gelen paralı askerler var

Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Kremlin Sarayı’nda görüştü. Düzenlenen ortak basın toplantısında uluslararası ve bölgesel güncel meseleleri Merkel ile detaylıgörüştüklerini belirten Putin, öncelikle Libya‘daki durumu ele aldıklarını kaydetti.

“LİBYA’DAKİ EKONOMİK DURUM HERKES İÇİN KÖTÜLEŞİYOR”

Libya’da büyük ölçekli çatışmaların devam ettiğini ve terör faaliyetlerinin arttığını kaydeden Putin, ülkede ekonomik ve sosyal alandaki durumun da herkes için kötüleştiğini bildirdi.

Putin, tüm bunların sadece bölgedeki güvenlik ve istikrarı baltalamadığını, aynı zamanda Avrupa’yı dadışı göç, kaçakçılık, silah ve uyuşturucunun yayılması bakımındanetkilediğini aktardı.

“ERDOĞAN’LA TARAFLARIN ÇATIŞMALARA SON VERMESİ İÇİN AÇIKLAMA YAPTIK”

Libya’da Halife Hafter ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac arasındaki çatışmaların artık sona ermesinin önemli olduğunu vurgulayan Putin, “(Libya’da) ateşkesi sağlamak, ülke içindeki bölünmenin üstesinden gelmek ve birleşik devlet kurumlarının oluşturulması hedefiyle siyasi sürecin yeniden sağlanması için tedbirler almak önemlidir. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yarın itibarıyla Libya’da tarafların çatışmalaravermesi için ortak açıklama yaptık” diye konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Suriye-Türkiye sınırında bombalı terör saldırısı! 5 sivil hayatını kaybetti

“BU ÇOK TEHLİKELİ BİR SÜREÇ”

Bir gazetecinin Libya’daki Rus paralı askerlerin sayısını ve varlığını doğrulayıp doğrulamadığını sorması üzerine Putin, “Eğer orada (Libya’da) Rus vatandaşları varsa bile onlar Rus devletinin çıkarlarını temsil etmiyor ve Rus devletindenalmıyorlar. Genel olarak bizim verilerimize göre Libya’da çatışma bölgesinde Suriye’nin İdlib bölgesinden gelen çok sayıda paralı asker var. Bu çok tehlikeli bir süreç. Biz Erdoğan ile de bu konuda konuştuk. Bizim anlaşmamızdan sonra çatışmaların kesilmesini, aynı zamanda Libya’ya Suriyediğer çatışma bölgelerinden paralı asker gönderilmesinin sona ermesini umuyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan ile 8 Ocak’ta yaptığı çağrıya istinaden Libya’da bu geceden itibaren ateşkesin sağlanmasını beklediklerini aktaran Putin, “Bugün birkaç saat sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığımız çağrı gereği Libya’da çatışan tarafların ateşkesi sağlayacağını, çatışmaları durduracağını umuyoruz.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  İstanbul trafiğinde koronavirüs etkisi

MERKEL’DEN ATEŞKESE DESTEK

Alman Başbakan Merkel ise Erdoğan ile Putin’in Libya’da ateşkes çağrısınıbulduğunu belirterek, “Bu, (Libya meselesi ile ilgili) Berlin süreci üzerinde yapılan çalışmaların ilk adımı olabilir. Yakında Berlin’de bir konferans düzenleme konusunda görüş birliğindeyiz. Türkiye ve Rusya’nın çabalarının başarılı olacağını umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Libya’daki barış sürecinin Birleşmiş Milletler himayesinde gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan Merkel, “Nihayetinde, buLibya’daki taraflara egemen ve barışçıl bir ülke kurma fırsatı verecek.” diye konuştu.

Merkel, Serrac ve Hafter’in çözüm sürecine aktif olarak katılması gerektiğini de dile getirdi.

İRAN’DA DÜŞÜRÜLEN UKRAYNA YOLCU UÇAĞINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Öte yandan İran’ın Ukrayna yolcu uçağını kazara vurması ile ilgili olarak yaptığı açıklamayı da değerlendiren Merkel, İran’ın sorumluluğu üstlenmesinin iyi bir şey olduğunu belirtti. Merkel, “Şimdi ölen yolcuların ülkeleriyle olayı tam olarak araştırmak ve çözmek için bütün tedbirlerin alınacağını umuyorum.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Alman otomotiv devi Audi, 9 bin 500 kişiyi işten çıkaracak

Merkel, söz konusu “dramatik” olayın tarafsız bir şekilde soruşturulmasının önemli olduğunu vurguladı.

Haber Videosu

: Putin, “Erdoğan’la konuştuk” diyerek açıkladı: Libya’da İdlib’den gelen paralı askerler