Dünya

Performans sanatçısı Datuna, 120 bin dolara satılan duvara bantlanmış muzu yedi

ABD’nin Miami kentinde sanatçı Maurizio Cattelan’ın, ‘duvara bantlanmış muz’ eseri, 120 bin dolara (Yaklaşık 700 bin TL) satıldı. Başka bir sanatçı David Datuna, duvara bantlanmış olarak sergilenen muzu alarak yedi ve yaptığı eylemin adına da ‘Aç Sanatçı’ olarak isimlendirdi.

Sanatçının üçürettiği Komedyen adlı eserin iki versiyonu 120 biner dolara alıcı bulurken, üçüncü kopyası için 150 bin dolarbelirlenmişti. Adı açıklanmayan alıcıların, eserlekendilerine iletilen orijinallik sertifikasında, esereolan muzugördükleri takdirde değiştirebilecekleri belirtilmişti.

“CATTELAN’IN ESERİ ÇOK LEZZETLİYDİ”

Duvara bantlanmış muz eseri sergide sanatseverlerle buluşurken, aynı sergide eserlerini sergileyen David Datuna adlı sanatçı, dün akşam esere yaklaşarak muzu duvardan aldı ve yedi.

Sanatçı Datuna yaptığı eylemi ‘Aç Sanatçı’ olarak kendi sosyal medya hesabından duyurdu. Eser sahibi Maurizio Cattelan´ın eserlerini sevdiğini ve yediği eseri ise çok lezzetli bulduğunu yazdı.

Sıradaki Haberi Oku  Bilim insanları, maymun ve domuzdan yeni bir canlı ürettiler

Galeri yetkilileri eseri satınkişinin ihtiyaç halinde muzu başka bir muzla değiştirebileceğini dolasıyla yenilen muzun yerine yenisinin konulabileceğini belirttiler.

120 BİN DOLARA SATILMIŞTI

Komedyen adlı eser, daha önce 120 bin dolara alıcı bulmuş ve sergilendiği sanat galerisinin sahibi Emmanuel Perrotin tarafından, eserin dünya ticaretinin bir simgesi ve klasik bir mizah ögesi olduğunu açıklanmıştı.

Eser sahibi Cattelan, proje fikrini ilk olarak bir yıl önce sundu. Gezdiği ülkelerde ilham vermesi için otel odasına bir muz asan sanatçının, muz şeklinde heykel üzerinde çalıştığı, bunu ilk olarak çam sakızı reçinesiyle ve sonra bronzla denediğiistediği sonucu yakalayamadığı belirtildi. Galeri yetkilileri, Cattelan’ın, Komedyen adını verdiği çalışmasında, gerçek bir muz kullanmaya karar verdiği açıklandı.

Sıradaki Haberi Oku  Suriyenin doğusundaki T-4 askeri hava üssüne füzeli saldırı düzenlendi

Sanatçı Maurizio Cattelan, daha önce 18 karat altından yaptığı klozet biçimli heykeli, Eylül ayında İngiltere’de sergilendiği Bleinheim Sarayı’ndan çalınmıştı. ‘Amerika’ adı verilen esere yaklaşık 6 milyon dolar değer biçiliyordu.