Gündem

Penetrasyon Testi

Firmaların bilgilerinin paylaşılmaması üzerine kurulan sistemlerin siber saldırılara karşı ne denli güvenli olduğunu gösteren hizmetlerdir. Sızma testi olarak adlandırılan penetrasyon testi ile kötü yazılımlara ve hackerlerin uygulayacakları işlemlere karşı ne denli güvenilir bir yapıya sahip olunduğu anlaşılmaktadır. Buna göre yapılacak saldırılarda güvenlik seviyelerinin hangi düzeyde olduğunu gösterecektir. Risklere yönelik olarak gerçekleştirilecek analizleri kapsayan penetrasyon testi hakkında kapsamlı bilgileri alabilmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bu alanda hizmet veren uzmanlarımız sayesinde elde edilen bilgilerde risklere göz atılmaktadır. Bilgi teknolojileri alanında hizmetlerini sürdüren personeller için teknik bir dille aktarılmakta olan penetrasyon testi sonuçları kurum yöneticilerinin yorumuna açıktır.

Penetrasyon Testi Çeşitleri Nelerdir?

Siber güvenlik analizlerine yönelik olarak görebileceğiniz penetrasyon testi üç şekilde yapılmaktadır. Bunlar Blackbox, Graybox ve Whitbox olarak görülecektir. Böylelikle yapılacak olan siber saldırılardan önceden haberdar olmanız mümkün hale gelecektir. Firma ve çalışan bilgilerinin güvenle saklanmasında ve bu analizlerin gerçekleştirilmesinde kara kutu sızma testi devreye girmektedir. Beyaz kutu sızma testinde ise firma ve çalışanların bilgilendirilmesi sağlanmaktadır. Gri kutu sızma testi ise diğer testlere göre çok daha az bilgi içermektedir.

Sıradaki Haberi Oku  Ukrayna'ya Baykar'dan 3 SİHA hibesi

Penetrasyon Testi Neden Yapılır?

Kurum ve kuruluşlarda güvenlik tedbirlerinin ne denli verimli olduğunu görmek amacıyla bu testi yaptırabilirsiniz. Herhangi bir açıklığın olup olmadığını içten dışa anlamanızı sağlayacak olan uygulamalar gerçekleştirilecektir. Daha düşük maliyetle güvenlik denetlemelerinin yapılmasına olanak verirken, kurumun güvenlik açısından kapasitesini de ortaya koymaktadır. Kurumda mevcut olan ağlarda meydana gelebilecek olan risklerin ve tehditlerin algılanması aşamasında katkı sağlayacaktır. Sunulacak olan planlar sayesinde gelecek saldırılara karşı tedbirler alınacaktır. Bulunan sistemlerde yazılım ve donanımlarda herhangi bir değişikliğin ve sürüm yükseltilmesinin gerekli olup olmadığını görebilmek amacıyla yetkililerin penetrasyon testi için başvuru yaptığı görülmektedir.

Penetrasyon Testi Hangi Aşamalardan Oluşur?

Hackerlar tarafından uygulanmakta olan sistemlerle ilgili bilgi alabileceğiniz faaliyetleri kapsamaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki tüm zayıflıkların ortaya konmasına olanak vermektedir. Toplamda 7 aşamadan ele alınan bu sistemde şu adımlar atılmaktadır:

  • Anlaşmalardan önce testlerin hangi alanlarda yapılacağına dair görüşmelerin ve etkileşimin sağlanması
  • Test için söz konusu olan kurumda girdi noktalarına dair bilgilerin toplanması
  • Kurumlarda varlıkların tanımlanması ve tehditlere dair modellemelerin yapılması
  • Zayifet analizlerinin saldırganlar tarafından hedef alınacak olan sistemlere yönelik uygulanması
  • İstismar adı verilen aşamada ise güvenlik kısıtlamalarının hangi noktalardan aşılabileceğine ve kurumun ana giriş noktasına ulaşılması
  • İstismar aşaması sonrasında makine tarafından ağda bulunan hedeflerin kontrolü
  • Son olarak ise raporlama aşaması ile teknik detayların ortaya konması şeklindedir.
Sıradaki Haberi Oku  Emrah, Acun Ilıcalıdan 84 bin tazminat kazandı

Raporlama aşamasında riskli olan noktalar saptanarak, saldırganlar tarafından kullanılacak yöntemlere dair iyileştirmelere göz atılacaktır.

Penetrasyon Testi Hizmetlerimiz

Sizler de kurumlarınızda gerçekleştirilecek olan penetrasyon testi hizmetlerimiz sayesinde güvenlik açıklarına raporlar halinde ulaşabilirsiniz. Bu açıkların kullanılması neticesinde sistemlere ulaşılarak sızmaların hangi noktalardan yapılacağına dair detaylı bilgilere yer verilecektir. Firmalarımız sayesinde sızma testleri uzman isimler tarafından yapılacaktır. Daha önce hazırlanmış olan ve sürekli geliştirilen metodojilere göre hareket edilerek daha başarılı sonuçlara ulaşılmaktadır.

Tecrübeli bir şekilde hizmetlerini sürdürmekte olan ekiplerimiz sayesinde penetrasyon testi sunumları gerçekleştirilmektedir. Teknik ekiplerimizin kurumsal referanslarına göz atarak sizler de güvenle hareket edebilirsiniz. Uluslararası geçerliliği bulunan bazı sertifikalara sahip olan adreslerimizin sızma testi konusunda ne denli özverili çalıştığını görebileceksiniz. Örnek test sonuçlarına ve raporlara göz atarak acil bir şekilde faydalanmak isteyeceğiniz bu aşamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıradaki Haberi Oku  Manisa Akgedik Kavşağı'nda kurakçıl peyzaj
Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri