Gündem

Patent Nedir? Ne İşe Yarar?

Patent Nedir? Ne İşe Yarar?

Buluşlar; geçmişten bu yana dünyanın kaderini değiştirmiştir. Hatta, bilhassa teknoloji açısından bulunduğumuz noktayı kesinlikle buluşlara borçluyuz. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde bilhassa Z kuşağı gençlerinin teknolojinin imkanlarından sonuna kadar yararlanarak yepyeni buluşlara imza atmaya çalıştıklarından bahsedebiliriz. Ancak, kişi veya kuruma ait buluşların korunması da son derece önemli bir husustur.

Birçok kişinin aklında patent nedir sorusu yer alıyor. Patent nedir sorusuna herhangi bir buluşun ticari ve hukuki haklarını koruma altına alan bir belge cevabını verebiliriz. Türk Patent Kurumu; patentin belgesinin verilmesinden sorumludur. Bu belge; buluşun patent hakkını elinde bulunduran kişi veya şirketler tarafından üretilmesini sağlar. Ayrıca, buluşu kopyalama, satma ve devretme hakları da yine buluş sahibine aittir.

Sıradaki Haberi Oku  Kayseri Kariyer Merkezi'ne büyük ilgi

Patent Türleri Nelerdir?

Patent nedir kadar merak edilen bir diğer detay ise patent türlerinin ne olduğudur. Türk Patent Kurumu; buluşun özelliklerine ve yapılan başvurunun niteliğine göre üç farklı patent belgesi sunar. Gelin, bunlara yakından bakalım!

  • İncelemeli patent: Türk Patent Kurumu; uzun süren araştırmaların ardından bu belgeyi verir. Buluşun özgün olup olmadığı en ince ayrıntısına kadar incelenir. Ayrıca, incelemeli patent belgesinin geçerlilik süresinin yirmi yıl olduğunu ifade edebiliriz.
  • İncelemesiz patent: Buluş; incelemeli patente kıyasla daha az incelenir. Söz konusu belgenin geçerlilik süresinin on yıl olduğunu söyleyebiliriz.
  • Faydalı model: Patent ile birebir aynı olduğu iddia edilir. Ancak, aralarında birtakım farklar vardır. Faydalı model; bilhassa sanayiye uygulanabilirlik özelliği taşıyan buluşlara verilir. Alınması patente kıyasla çok daha kolaydır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler; faydalı model sayesinde buluşlarını koruma şansını elde ederler. Ayrıca, maliyetinin patente kıyasla daha düşük olduğu söylenebilir.
Sıradaki Haberi Oku  Günlük para giriş ve çıkışları

Patent Nasıl Alınır?

Buluş sahipleri; patent nedir kadar patent nasıl alınır sorusuna da cevap ararlar. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Türk Patent Kurumu’na başvuru yapılmalıdır. Türk Patent Kurumu; buluş hakkında araştırma yapmaya başlar. Buluşun çeşidi ve nitelikleri de araştırmalara doğrudan etki eder. Ayrıca, Türk Patent Kurumu’nun yapmış olduğu çalışma sürecine buluş ile ilgili hususlarda uzman olan kişiler de katılır.

Patente konu olan buluşun bazı özelliklere sahip olması gerekir. Her şeyden önce, yüzde yüz özgün olmalıdır. Daha önceden üretilmemiş bir buluş olması önemli bir husustur. Bunun yanı sıra, buluş ile ilgili çalışmalar yürüten bir kişinin üretebileceği kadar basit nitelikte olmamalıdır. Buluş; bu hususlar kapsamında değerlendirilir. Değerlendirmelerden olumlu sonuç çıktığı takdirde buluşa patent belgesi verilir.

Sıradaki Haberi Oku  WTT, Türkiye lansmanını gerçekleştirdi.

Patent Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Patent nedir sorusunun yanı sıra patent için gerekli olan belgeler nedir sorusuna cevap bulmak da önemlidir. Türk Patent Kurumu; patent başvuru formu, buluşu anlatan özet, tarifname, teknik resimler, istemler ve vekaletname gibi belgeleri talep eder.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri