Dünya

Papa tarihte ilk kez cemaatsiz Paskalya ayini düzenledi

Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayram Paskalya, bu yıl koronavirüs engeline takıldı.

Normal şartlarda nisan sonuna kadar kutlanan Paskalya Bayramı, dünya genelinde yaklaşık 30 bin kişinin hayatını kaybettiği virüse denk gelince, Papa Francis tarihte ilkcemaatsiz bir ayin yaptı.

CANLI YAYINLANDI

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in Vatikan’da bulunan Petrus Bazilikası’nda yaptığı Paskalya ayini, televizyonlarda ve sosyal medya üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Papa tarihte ilkcemaatsiz Paskalya ayini düzenledi ViDEO

AYİN SONRASI KONUŞMA

Papa, ayin sonrasında geleneksel bayram mesajı “Urbi et Orbi” (Roma ve dünyaya) konuşmasını yaptı.

Dünya genelinde pek çok kişinin yaşamına mal olan yeni tip koronavirüs salgınına değinen Papa, “Bugün düşüncelerim her şeyden önce koronavirüsten doğrudan etkilenenlerle; hastalarla, hayatını kaybedenlerle ve yakınlarınavedalarını dahi yapamayan ailelerle.” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Hindistanda Türk kadını ve eşi dehşeti yaşadı! Cinsel saldırıdan zor kurtuldular

“TÜM DÜNYA ACI ÇEKİYOR”

Koronavirüsle mücadelede dönemin bencillik zamanı olmadığını dile getiren Papa, “Çünkü karşılaştığımız zorluk hepimiz için ortaktır ve insanlar arasındayaratmaz. Şimdi kayıtsızlık zamanı değil çünkü tüm dünya bundan acı çekiyor ve bu pandemiye karşı kendini bulmalı, bir araya gelmeli.” diye konuştu.

AB’YE SESLENDİ

Avrupa Birliği’ne (AB) de seslenen Papa, AB’nin bugün çığır açan bir krizle karşı karşıya olduğunu, dahadayanışma göstermekten kaçınmaması gerektiğini söyledi. İnsanları iyileştirmek vekurtarmak için kullanılması gereken büyük sermayelerin silah üretimi ve kaçakçılığı için kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Papa, şunları kaydetti:

“Bunun yerine Suriye’deki uzun savaşı, Yemen’deki çatışmayı ve Irak”ta ve Lübnan’daki gerginliklerisona erdirme zamanıdır. İsrailliler ve Filistinlilerin yeniden diyaloğa döndükleri, her ikisinin de barış içinde yaşamalarını sağlayan istikrarlı ve kalıcı bir çözüm bulduklarıolsun. Ukrayna’nın doğu bölgelerinde yaşayan nüfusun çilesi sona ersin. Farklı Afrika ülkelerindeki birçok masum insana yönelik terörist saldırılar dursun.”

Sıradaki Haberi Oku  Cinsel istismar suçundan yargılanan Yunan milyarder 58 milyon dolar ödeyecek

GÖÇMEN AYRINTISI

Papa, Libya’da çoğu çocukkoşullardaki göçmenlerle, Türkiye-Yunanistan sınırındaki göçmenlerin korunmasını isterken, Venezuela’da ivedilikle somut çözüme ulaşılması temennisinde bulundu.

TÜM DİNİ TOPLANTILAR YASAK

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında İtalya’da tüm dini toplantılar yasaklandı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri