Dünya

Otel odasında bir adamla yakalanan kadını, Endonezyanın ilk kadın kırbaç ekibi cezalandırdı

Endonezya’nın şeriat kurallarının uygulandığıkenti Açe‘de ilk kadın kırbaçlama ekibi tanıtıldı. Kadın kırbaç ekibinin en yeni üyesi, işe başlamadan önce aldığı eğitimin ardından, evli olmadığı bir erkekle otel odasında yakalanan kadın mahkumu cezalandırdı.

“BENCE İYİ İŞ ÇIKARDI”

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülkedeki kentte, evlenmeden önce cinsel birliktelik yaşamak “ahlak suçu” sayılıyor. Suçlu bulunanlarsa kamış sapıyla cezalandırılıyor. İlk görevini yerine getiren kadın kırbaç görevlisi için AFP haber ajansına konuşan Açe Şeriat Polis Şefi Zakwan, “Bence iyi iş çıkardı. Güzel bir tekniği var” değerlendirmesi yaptı.

KADIN TAKIMI KURMAK YILLAR ALDI

Zina suç oranının ve cezalandırmaların arttığının belirtildiği Açe’de yetkililer, kadın faillerin kadınlar tarafından kırbaçlanmasını emreden İslam yasalarına uymaya çalıştıklarını söylüyor. Ancak Banda Açe’nin Şeriat Uygulama Birimi Başkanı Safriadi’ye göre, kadınları kırbaçlama işineetmekolmadı ve ilk kadın takımını kurmak yıllar aldı.

Sıradaki Haberi Oku  Çinde yaşayan Türklerin koronavirüs hakkındaki açıklamaları yaşanılan olayın ciddiyetini gözler önüne serdi

“ALLAH’IN KURALLARINI ÇİĞNEYENLERE MERHAMET YOK”

Nihayetinde tümü şeriat memuru olan 8 kadın kırbaç görevlisi olmayı kabul etti ve teknik açıdan eğitildi. Zakwan, “Onlara rollerini daha iyi anlamaları için yaptığımız şey bir nevi telkin: ‘Allah’ın kurallarını çiğneyenler içinyok'” şeklinde konuştu.

BİRÇOK SUÇUN CEZASI: KIRBAÇ

Açe’deönünde kırbaçlama, eş cinsellik, evlilik öncesi cinsel birliktelik, alkol tüketimi, zina, kumar gibi birçok suçun ortak cezası olarak uygulanıyor. Yaklaşık 220 bin nüfuslu kentte şeriat polisi günde 3sokaklarda devriye geziyor.

“DAHA SERT CEZA UYGULANMALI”

Ancak bazılarına göre Açe’de şeriatın çok dahabir şekilde uygulanması gerekiyor. Kentte yaşayan Saiful Tengkuh, “Sadece kırbaçlama değil, Açe’nin taşlama gibi daha ağır cezalara ihtiyacı var. Zina yapan birinin 100taşlanması gerekiyor” ifadelerini kullanıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Netanyahu ilk kez anlattı: Putin sen olmasaydın İsraille savaşa girebilirdik dedi

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü ise bu tarz cezalandırma yöntemlerini “barbarca”, “insanlık dışı” ve işkence olarak nitelendirerek kınıyor.

Kaynak: Euronews.com