Eğitim

ÖSYM, EKPSS sınav başvuruları başladı! EKPS sınavına nasıl başvurulur?

ÖSYM’nin http://www.ais.osym.gov.tr adresi üzerinden ön başvuru işlemlerrini yapacak adaylar, EKPSS başvuru ücretini de araştırıyor. Ayrıca kuraya katılacak adaylar için başvuru tarihi ise 28 Nisan-12 Mayıs 2020 olarak belirlendi. Geç başvuru tarihi de 11- 12 Mart şeklindedir. EKPSS sınavı hakkında detaylı bilgi haberimizde…

EKPSS BAŞVURULARI BAŞLADI!

ÖSYM, EKPSS için başvuruların alınmaya başladığını duyurdu. 2020 Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (2020-EKPSS), 26 Nisan 2020 tarihinde uygulanacak ve sınava başvurular, 24 Ocak – 12 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak 24 Ocak 2020 tarihinden itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapabileceklerdir.

EKPSS sınavı başvurusu için tıklayın…

Sıradaki Haberi Oku  Vejetaryen nasıl yazılır? TDKya göre vejetaryen mi, vajetaryen mi?

EKPSS SINAVI BAŞVURULARI

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı olan ve eğitim bilgileri ile EKPSS/Kura için gerekendurumuna ilişkin bilgilerinde değişiklik bulunmayan adaylar başvurularını, ÖSYM’nin http://www.ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapabileceklerdir.

Ancak; ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı bulunmayan, eğitim bilgileri MEB e-Okul, YÖKSİS veya ÖSYM arşivi kaynaklı olmayan (KKTC ilköğretim-ortaöğretim kurumları, yurtdışı okullar, Bakanlıklara bağlı yükseköğretim kurumları, askeri okullar, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden 0 ile başlayan yabancı uyruklunumarası edinen adaylar ile Kuraya başvuracak adaylardan ÖSYM arşivinde eğitim bilgisi olmayan veya bu bilgisinde değişiklik olan ilkokul/ortaokul/ilköğretim/özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulundan (okulu; Özel Eğitim Okulu (III. Kademe)/Özel Eğitim Uygulama Okulu (III. Kademe) veya Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi olanlar ile bu okullarda uygulanan özel eğitim programlarının uygulandığı özel eğitim sınıflarında öğrenim görenler (alan bilgisi; Orta Ağır Otistik Engelliler, Orta Ağır Zihinsel Engelliler, Birden Fazla Engelliler (Orta-Ağır Zihinsel), Birden Fazla Engelliler (Orta-Ağır Otizm) olanlar dahil) mezun olanlar veya bu öğrenimlerine devam edenler),EKPSS/Kura için gerekengrubu bilgisi bulunmayan veyaolan bilgisinde değişiklik bulunan adaylar, başvurularını bir başvuru merkezinden yapacaklardır

Sıradaki Haberi Oku  Tırışka ne demek? TDKya göre tırışkanın anlamı nedir?

EKPSS başvuru kılavuzu için tıklayın…

EKPSS BAŞVURU ŞARTLARI

EKPSS/Kuraya, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 48’inci maddesi 7’inci fıkrası hariç diğer koşulları taşıyan adaylar başvurabilecektir.

EKPSS/kuraya; 07/02/2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümlerineen az %40 ve üzerinde engelli olanlar başvurabileceklerdir (“Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınmış “Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)” için Özel Gereksinim Kodu 2/Özel Gereksinim Düzeyi “Hafif düzeyde (ÖGV)” ve üzeri olanlar dahil). Sağlık kurulu raporlarında %40’tan daha az engelli olduğu belirtilen adaylar EKPSS veya kuraya başvuramazlar.