Ekonomi

Orak hücreli anemi nedir

Solunumla aldığımız oksijen akciğerlerden kana geçerek alyuvarlarda bulunan hemoglobin proteinine bağlanır.

Orak hücre hastalarındaki hemoglobin şekli sağlıklı kişilere göre farklıdır. Bu kişilerde S tipi Hemoglobin (HbS) mevcuttur.

ORAK ŞEKLİNİ ALIYOR

Bu kişilerin alyuvarları ortamda oksijen miktarı az olduğuşekil değişikliğine uğrayarak orak şeklini alırlar. Kan üzerindeki alyuvarların orak şeklini alması olarak tanımlanabilir.

Hemoglobin genindeki bir değişimden kaynaklanmaktadır. Vücuda oksijen taşımak ve karbondioksiti akciğerlere taşımakla görevli alyuvarlar orak şeklini aldıkları için yeterince oksijen taşıyamazlar.

DAMARLARI TIKAYABİLİR

Alyuvar hücreleri orak şeklinde olduğundan damarları tıkayabilir. Hastalık yüzünden kanda pıhtılaşma sorunu yaşanır. Beta zincir geninin DNA’sında bir nükleotid mutasyonu (nokta mutasyonu) sonucu 6’ncı sıradaki glutamik asidin bağlanmasındanolan GAA (guanin-adenozin-adenozin) üçlüsünün, valine özgü GUA (guanin-urasil-adenozin) üçlüsüne dönüşmesi hastalığın sebebidir.

Sıradaki Haberi Oku  Arda Turan: Bebeğimiz çok sağlıklı

HASTALIĞA YAKALANANLAR HER AY DOKTORA GİTMELİ

Bu hastalığa sahip bireyler her ay kontrole giderek ve kanınamaddeleri alarak normal yaşantısına devam edebilir. Hastalığın belirtilerinden bazıları ağrılı kriz, hematolojik kriz,akciğer solunumu, priapizm, dalak sekestrasyonudur. Uzun süreli sonuçları ise büyüme ve gelişmede sorunlar, kemik vehastalığı, santral sinir sistemi ile ilgili bozukluk, kalp-damar hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, göz problemleri ve bacak ülseridir.

EN SIK AFRİKA’DA GÖRÜLÜYOR

Hastalık en sık Afrika’da görülür. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre yılda doğan Orak hücre hastası sayısı 275 bindir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre orak hücre hastalığı en sık Mersin (yüzde 13,6), Hatay (yüzde 10,6) ve Adana (yüzde 10) illerindedir.

Sıradaki Haberi Oku  Karantina yurtlarında temizlik yapıldı

NESİLDEN NESİLE GEÇİYOR

Orak hücre hastalığı genetik bir hastalık olduğu için kalıtım yoluyla nesilden nesile geçmektedir. Bireylerde orak hücre geni normal hemoglobin geni ileise taşıyıcılıktan söz edilir. Anne ve babanın her ikisinin de taşıyıcı ya da birinin taşıyıcı, diğerinin hasta olması durumunda ise doğacak çocukların hasta olma olasılığı vardır. Orak hücre anemisi, bulaşıcı bir hastalık değildir ve anemili hastadan alınan kanla da hastalık geçmez.

HASTALIĞIN GÖRÜLDÜĞÜ KİŞİLERDE ŞİKAYETLER

Orak hücre anemili bir hastada anemiye bağlı halsizlik-solukluk, dolaşım bozukluğuna bağlı vücutta şiddetli ağrılar, kırmızı kürelerin dalakta parçalanmasına bağlı sarılık, sık geçirilen enfeksiyonlara bağlı yüksek ateş gibi şikâyetlere sık rastlanır.

OZON TEDAVİSİ

Hastalığıntedavisi ancak belli kriterlere uyan hastalara yapılan kök hücre naklidir. Hastalığın dolaşım bozukluğuna yol açması nedeniyle ozon tedavisi bu dolaşım bozukluğunun tedavisinde destekleyici ve önemli bir yere sahiptir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri