Dünya

Ölümcül yeni tip koronavirüsü Nepale de sıçradı

Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve 25 kişinin ölümüneolan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV), Nepal‘de de görüldü. Ölümcül virüsün Vuhan’dan dönen Nepalli bir öğrencide görüldüğünü açıklayan Nepal Sağlık Bakanlığı, hastadan alınansonuçlarının pozitif olduğunu bildirdi.

LABARATUVAR SONUÇLARI POZİTİF ÇIKTI

Ulusal basında çıkan habere göre, Nepal Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs salgınının Vuhan’dan dönen Nepalli bir öğrencide görüldüğü belirtildi.

Öğrenciden alınan numunelerin incelenmesi için Hong Kong’a gönderildiğiedilen açıklamada, laboratuvar sonuçlarının pozitif olduğu bildirildi.

Açıklamada, Tribhuvan havalimanında 3 kişide daha yeni tip koronavirüsesemptomlar tespit edildiği, bu vakaların da Hong Kong’da inceleneceği kaydedildi.

Virüsün yayılmasını önlemek için tüm hazırlıkların yapıldığına işaret edilen açıklamada, Çin’den gelen tüm yolculardan sağlık bilgisi isteneceği kaydedildi.

Sıradaki Haberi Oku  Salvini: Koronayı yenelim, AByi sonra düşünürüz

ÇİN’DE 26 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Çin’de 12 Aralık’ta Hubey eyaletinin Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsle bağlantılı dünya genelindeki 902 vakanın 887’si bu ülkede tespit edildi. Çin’deki ölü sayısı ise 26’ya yükseldi.

NCoV’in ilk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük,darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken, virüs ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğineoluyor, nihayetinde ölüme yol açabiliyor.

VİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ortaya çıktığı yerden dolayı “Vuhan virüsü” diye de adlandırılan yeni tip koronavirüs solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor.

NCoV’in ilk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük,darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken, ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğineoluyor, nihayetinde ölümle sonuçlanabiliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Esed rejiminin hain saldırısının ardından Putinin sözcüsü: Türkiye ile sürekli temas halindeyiz

Yeni tip koronavirüs ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli hastalığın” görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

VİRÜSTEN ETKİLENEN KİŞİ SAYISI 639’A YÜKSELDİ

Öte yandan, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan yeni tip koronavirüsten etkilenenlerin sayısı 639’a yükseldi. “Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler” platformunun verilerine göre, virüs Çin’de 639 vakada görüldü,sayısında Vuhan’ın başkentliğini yaptığı Hubey eyaleti başı çekti.

VİRÜS ÇİN SINIRLARINI AŞTI

Ortaya çıktığı yerden dolayı “Vuhan virüsü” diye de adlandırılan yeni koronavirüs, ABD, Japonya, Tayland, Güney Kore, Tayvan, Singapur, Vietnam ve Suudi Arabistan’a da sıçradı. Salgın nedeniyle Hubey eyaletinin Vuhan ve Icou şehrinde toplu taşıma seferleri geçici olarak durdurulmuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Miçotakisten Türkiyeye küstah tehdit: Askeri olarak cevap vereceğiz