Dünya

New York Times, Trumpı suçladı

Koronavirüs nedeniyle can kaybının 20 bine yaklaştığı ABD, dünya genelinde enölüm yaşanan ülke oldu.

New York’ta okulların eylül ayına kadar kapalı kalacağı açıklanırken, ülkenin önde gelenkaynağı, salgın konusunda Başkan Donal Trump’ı suçladı.

İLK HAFTALARDAKİ TUTUMU

New York Times’ta yer“Gelmekte olan şeyi görebilirdi: Trump’ın virüs konusundaki başarısızlığının perde arkası” başlıklı makalede Trump’ın koronavirüsi salgınına yönelik ilk haftalardaki tutumu incelendi.

Trump’ın potansiyel virüs pandemisi hakkında çok önceden uyarıldığı halde bürokrasideki iç bölünme, planlama eksikliği ve kendi içgüdülerine olan inancı nedeniyle uyarılara zamanlıcaveremediği öne sürüldü.

“TRUMP DEFALARCA VİRÜSÜN CİDDİYETİNİ HAFİFE ALDI”

Makalede, ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 21 Ocak’tan ancak 6 hafta sonra Trump’ın ülkenin karşılaştığı virüs tehlikesine karşı agresif önlemler almaya başladığına dikkat çekilerek şu ifadeler paylaşıldı:

Sıradaki Haberi Oku  Trumpa suikast girişiminde bulunacağı iddia edilen İranlı şahıs, evinin yakınında yakalandı

“Ocak ayı boyunca Trump defalarca virüsün ciddiyetini hafife aldı. Hükümet içinde Beyaz Saray’daki danışmanlardan istihbarat birimlerindeki uzmanlara kadar geniş bir yelpazeden gelen uyarılara rağmen riskin derecesini kabullenmede yavaş davrandı ve birönce harekete geçmek yerine söylemlerietmeye, ekonomideki kazanımları korumaya ve üst düzey yetkililerden gelen uyarıları ortadan kaldırmaya odaklandı.”

‘TRUMP, MARTA KADAR ADIM ATMAKTAN KAÇINDI’

Hükümetteki eski ve halen görevde olan bir düzine yetkiliyle yapılan mülakatlara ve ele geçirilen e-posta ile diğer belgelere dayandırılan makalede, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin ocak başında ABD’de virüsün yayılma uyarısı yaptığı, Chicago gibi büyük şehirleri kapama seçeneğini gündeme getirdiği ancak Trump’ın marta kadar adım atmaktan kaçındığı savunuldu.

20 Ocak’ta ticari danışmanı Peter Navarro’nun Trump’a detaylı bir şekilde pandemi riskini sunduğu, virüsün yarım milyon kadar ölüme ve trilyonlarca dolar ekonomik kaybaolacağını söylediği belirtildi.

Sıradaki Haberi Oku  İran Büyükelçisi Mohammad Farazmand: Türkiyede Fars diline ilgi, İrandan daha fazla

BAKANA ‘TELAŞÇI’SIN DEDİ

Yine makalede, ABD İnsanı Hizmetler Bakanı Alex Azar’ın 30 Ocak’ta Trump’ı virüsün yayılmasının ciddiyeti konusunda uyarmasına rağmen Trump’ın kendisine “telaşçı” olduğu şeklindeverdiği kaydedildi.

“TRAVMADAN ÇIKMIŞ BİRİ GİBİYDİ”

Şubat sonuna gelindiğinde hükümetteki en üstsağlığı uzmanlarının Trump’ı yeni bir yaklaşım sergileyerek, halkı sosyalve evde kalmaları konusunda uyarmaları için baskı yaptığı aktarıldı.

Makalede, Trump’ın haftalar sonra mart ayı ortalarında gönülsüzce ülke genelinde sosyal mesafeyi önermeyi kabul ettiği belirtilerek virüs krizinin geldiği nokta karşısında artık “Travmadan çıkmış biri gibiydi, en yakın yardımcılarına karşı havası inmişti.” ifadeleri paylaşıldı.

‘EKONOMİNİN DARMADAĞIN OLMASIYLA HAREKETE GEÇTİ’

Seçim öncesi iddialı olduğu ekonominin darmadağın olmasıyla Trump’ın salgının ciddiyetini kavradığıedilen makalede, Beyaz Saray’da düzenlemeye başladığı günlük basın toplantıları ile virüse karşı mücadeleyi sahiplenmeye çalıştığı ancak salgının da artık önü alınamayacak ölçüde yayıldığı vurgulandı.