Ekonomi

New York Belediye Başkanı dışarı çıkanlara isyan etti

CNN televizyonunaolan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Kovid-19 ile mücadele için hastanelerdeki kaynakların hızla tükendiğini belirtti.

“KAYNAKLAR 10 GÜN SONRA BİTEBİLİR”

Blasio, “Hastane sisteminin çalışması içinolan vantilatör, cerrahi maske gibi malzemeler için büyük çapta bir yokluk çekmeye 10 gün uzaktayız.” ifadesini kullandı.

“ORDU DEVREYE GİRMEDİ”

Bu süreçte federal hükümetin kendilerine yeteri kadar kaynak sağlamadığını savunan Blasio, “Ordu devreye sokulmadı. Trump’ın sözünü ettiği Savunma Üretimi Kanunu, görebileceğimiz şekilde uygulanmadı. Sadece New York kenti ya da eyaleti değil, ülkenin birçok yeri kendilerini yalnız hissediyor.” eleştirisinde bulundu.

“SALGIN DAHA YENİ BAŞLIYOR”

Blasio, “Salgın konusunda gerçeği söylemek gerekirse daha yeni başlıyoruz. En kötüsü henüz gelmesi. Salgın, nisanda marttan daha kötü olacak. Mayıs da nisandan daha kötü olabilir.” görüşünü paylaştı.

Sıradaki Haberi Oku  İngiltere’deki Türk mahallesi hareketli

110 BİN YATAK İHTİYACI VAR

New York Valisi Andrew Cuomo da basın toplantısında, eyaletteki Kovid-19 kaynaklısayısının 15 bin 168’e, ölü sayısının da 114’e çıktığını aktardı. Cuomo, vakaların 9 bin 45’inin New York kentinde olduğunu kaydetti.

Hastanelerde yaşanan sıkıntılara işaret ederek, hastanelere kapasitelerini artırma çağrısı yapan Cuomo, “Şu anda eyalet genelinde 53 binkapasitemiz varbizim 110 bin yatağa ihtiyacımız olacak.” dedi.

Eyaletteki tüm hastanelere kapasitelerini artırma çağrısı yapan Cuomo, herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

Federal hükümeti tıbbi kaynakları millileştirmeye çağıran Cuomo, “New York’takisayıları diğer eyaletlerden 15 kat daha fazlabiz hala kaynak alabilmek için diğer eyaletlerle mücadele etmek zorunda kalıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“DIŞARI ÇIKANLAR SAYGISIZ, BU İŞİN ŞAKASI YOK”

Tüm uyarılara rağmen birçok insanın dışarıya çıkmaya devam etmesini eleştiren Cuomo, “Bu sadece hata değil. Bu duyarsızlık. Bu küstahlık. Bu kendi kendimizeveren bir davranış. Bu başkalarına saygısızlık. Bu işin şakası yok ve ben şaka yapmıyorum.” uyarısında bulundu.

Sıradaki Haberi Oku  Ulusal ekonomiye güç katacak buluşma

BAZI BİNALAR HASTANE GÖREVİ GÖRECEK

Kovid-19 kaynaklıve ölü sayısının her geçen gün arttığı ABD’de, hem federal hükümet hem deyönetimler tıbbi kaynakların artırılması konusundaki çalışmalarına hız veriyor.

Bu kapsamda ABD ordusuna bağlı Mühendisler Birliği, virüsün yoğunlukla görüldüğü New York ve California eyaletindeki hastakapasitelerinin artırılması için çalışıyor.

Birlik, virüs vakalarının en yoğun görüldüğü New York’ta 10 bin yenikapasitesi oluşturmayı planlıyor.

New York Valisi Andrew Cuomo, dün yaptığı açıklamada asayiş birlikleri ile hastaneye çevirilmesi planlanan binalara ziyaretler yaptıklarını duyurdu.

New York’un önemli kongre merkezi olan Javits Center’ın 1000 yataklı bir hastane haline getirilebileceğini kaydeden Cuomo, diğer mekanların ise New York Eyalet Üniversitesinin (SUNY) Stony Brook ve Westbury’deki kampüsleri ile Westchester Kongre Merkezi olabileceğini kaydetti.

Sıradaki Haberi Oku  Ukrayna’da öksüren yolcuyu dövüp otobüsten attılar

ABD, VAKA SAYISINDA 4. SIRADA

Dünyada Kovid-19’un en etkili olduğu ülkelerden ABD’de bilanço her geçen gün ağırlaşmaya devam ediyor.

Ülkedeki virüs rakamlarını takip eden Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığıverilere göresayısı 26 bin 747’ye, ölü sayısı 340’a ulaştı.

ABD, Kovid-19sayısı bakımından Çin, İtalya ve İspanya’nın ardından 4. sırada yer alıyor.