Dünya

Moskovadaki ateşkes masasından kaçan darbeci Hafter Atinaya gitti

Almanya, Libya‘daki krizi ele almak için Berlin‘de bir konferans düzenleneceğini duyurmuştu. Türkiye’nin de aralarında olduğu 11 ülkeninedildiği konferansa, Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac ve silahlı güçlerin öncülüğünü yapan General Halife Hafter’in de davetliler arasında yer alacağı açıklanmıştı.

HAFTER DAVET EDİLMEYEN YUNANİSTAN’I ZİYARET ETTİ

Yunan medyası, darbeci general Halife Hafter’in Berlin Konferansı öncesi görüşmelerde bulunmak üzere, Yunanistan’ın başkenti Atina’ya geldiğini söyledi Hafter, yarın Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile görüşme gerçekleştirecek.

YUNANİSTAN DAVET EDİLMEDİ

Türkiye, baş davetli olarak barış görüşmelerinde yer alırken Yunanistan, Berlin’eedilmemi ve Yunan yönetimi bu konuya tepki göstermişti.

Yunan yöneticilerden Dışişleri Bakanı Nikos Dendias katıldığı bir televizyon programında, “Yunanistan’ınbu sürecin parçası olmadığını anlamıyoruz” sözleriyle rahatsızlığı dile getirmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Belçika’da polisin çarptığı kişi öldü

NE OLMUŞTU?

Türkiye ve Rusya’nın Libya’ya yönelik ateşkes çağrısını kabul eden Hafter güçleri, 24 saat geçmeden ateşkesi ihlal etti. UMH Sözcüsü Muhammed Kanunu, hükümet güçlerinin yürüttüğü Burkan el-Gadab operasyonunun basın merkezinde yayımlanan açıklamasında, Hafter güçlerinin, başkent Trablus’un güneyindeki Salahaddin ve Vadi er-Rabi bölgelerinde ateşkesi defalarca ihlal ettiğini belirtti.

ATEŞKESİ KABUL ETTİKLERİNİ AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ateşkes çağrılarını reddederek askeri operasyonlara devam edileceğini açıklayan darbeci Hafter’e bağlı güçler,adım atarak ateşkesi kabul ettiklerini duyurmuştu. Hafter’in Sözcüsü Mismari, sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı görüntülü mesajında, Libya’nın batısındaki “operasyonlarına ilişkin ateşkes çağrısını kabul ettiklerini” ancak karşı tarafın ateşkesi ihlal etmesi halinde şiddetle karşılık vereceklerini kaydetmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Meksika son 30 yıldaki en büyük petrol rezervini keşfetti

LİBYA’DA SON DURUM

Libya’da Muammer Kaddafi’nin devrildiği 2011’de başlayan iç savaş hala sürüyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) siyasi çözüm çabaları da bugüne kadar başarıya ulaşmış değil.

İki farklı hükümet tarafından yönetilen ve coğrafi olarak da üçe bölünmüş durumda. Libya’nın Trablus ve Sirte gibi batısındaki şehirleri BM tarafından desteklenen ve uluslararası alanda tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti; doğu kesimlerini ise Tobruk merkezli General Halife Hafter’e bağlı gruplarediyor. Libya’nın büyük oranda çöl olan güney kesimlerinin kontrolü deaşiretlerin elinde.