Dünya

Morales, kendisine yapılan darbenin arkasında ABDnin olduğunu söyledi

Bolivya‘da ordunun ve muhalefetin baskısıyla istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales, istifa sürecini “darbe” olarak nitelendirerek, bunu da ABD’nin düzenlediğini savundu.

Morales, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Trump’ın, (Bolivya’da geçici devlet başkanlığı görevine getirilen) Anez’i desteklemesi, ABD’nin Bolivya’daki darbeyi düzenlediğinin kanıtıdır. Eğer Trump şiddeti kınıyorsa, Anez, (sağcı muhalif Santa Cruz Sivil Komitesi Başkanı Luis Fernando) Camacho ve (muhalif devlet başkanı adayı Carlos) Mesa, ülkedeki siyasi baskı ve zulmü kabul edip, buna birvermeli” ifadelerini kullandı.

TRUMP’IN AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump da dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bolivya’da özgür bir şekilde yapılacak seçimler üzerindenve demokratik bir geçişi sağlamak için çalışan Anez’i destekliyor, ülkede devam eden şiddeti ve ülkenin içinden ve dışından şiddeti destekleyenleri kınıyoruz. ABD, barış ve demokrasi için bölge halkının yanındadır” açıklamasında bulunmuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Türkiye, Libyaya giderse hangi ülkelerle karşı karşıya gelecek? İşte yanıtı

YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Öte yandan, Bolivya’da ordunun ve muhalefetin baskısıyla istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales ve koka üreticisi Faustino Yucra Yarwi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

NE OLMUŞTU?

Bolivya’da 20 Ekim’deki tartışmalı seçimleri ilk turda kazanan Morales, hile iddiaları ile sokaklara dökülen ve şiddet eylemlerine dönüşen muhalif protestolar, polisin isyanı ve nihayetinde ordunun istifa çağrısının ardından görevi bırakmış ve siyasi sığınma sağlayan Meksika’ya gitmişti.

Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisinin üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı muhalif Jeanine Anez’in devlet başkanlığı görevine getirildiği ülkede, çoğunluğu yerlilerden oluşan Anez karşıtları günler süren protestolar düzenlemiş, güvenlik güçlerinin protestoculara müdahalesinde 30’dankişi hayatını kaybetmişti.

Evo Morales, sığınma amacıyla 12 Aralık’ta Meksika’dan Arjantin’e geçmişti.

Sıradaki Haberi Oku  İğrenç gerçek ortaya çıktı! 19 yaşındaki zihinsel engelli kızına defalarca fuhuş yaptırttı

Haber Videosu

: Morales, kendisine yapılan darbenin arkasında ABD’nin olduğunu söyledi