Dünya

Mısır, Libyada yürürlüğe giren ateşkesi desteklediğini duyurdu

Mısır, Türkiye ve Rusya‘nın çağrısının ardından Libya‘da yürürlüğe giren ateşkesi desteklediklerini açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Mısır, Libya’daedilen koşulsuz ateşkesi memnuniyetle karşılıyor ve kardeş ülke Libya’da akan kanın durmasını sağlayacak herkese desteğiniediyor.” denildi.

Berlin’de hazırlığı süren Libya konferansı kapsamındaki siyasi süreç ile Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin siyaset, ekonomi ve güvenlik konularındaki çabalarınadönülmesinin önemine vurgu yapılan açıklamada; Mısır’ın, Libya ve komşu ülkelerin birliğini ve toprak bütünlüğünü koruyan kapsamlı bir çözüme destek verdiğiedildi.

ATEŞKESİ İHLAL ETTİLER

Öte yandan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, ülkenin doğusundaki darbeci Halife Hafter’e bağlı güçlerin gece yürürlüğe giren ateşkesi defalarca ihlal ettiğini açıkladı. UMH Sözcüsü Muhammed Kanunu, Hafter milislerinin vatandaşların evlerine baskın düzenlediğini ve mülklerini yağmaladığınıetti.

Sıradaki Haberi Oku  İğrenç gerçek ortaya çıktı! 19 yaşındaki zihinsel engelli kızına defalarca fuhuş yaptırttı

NELER YAŞANMIŞTI?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 8 Ocak’ta yaptıkları ortak basın açıklamasında, Libya’daki tüm taraflara ateşkes çağrısı yapmıştı.

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile çatışan Libya’nın doğusundaki darbeciHalife Hafter güçlerinin kabul etmesiyle ateşkes bu gece TSİ 01.00’de yürürlüğe girmişti. Türkiye ve Rusya tarafından yapılan ateşkes çağrısına ise başta BM olmak üzere bölge ülkelerinden destek gelmişti.

LİBYA’DA SON DURUM

Libya’da Muammer Kaddafi’nin devrildiği 2011’de başlayan iç savaş hala sürüyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) siyasi çözüm çabaları da bugüne kadar başarıya ulaşmış değil.

İki farklı hükümet tarafından yönetilen ve coğrafi olarak da üçe bölünmüş durumda. Libya’nın Trablus ve Sirte gibi batısındaki şehirleri BM tarafından desteklenen ve uluslararası alanda tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti; doğu kesimlerini ise Tobruk merkezli General Halife Hafter’e bağlı gruplarediyor. Libya’nın büyük oranda çöl olan güney kesimlerinin kontrolü deaşiretlerin elinde.

Sıradaki Haberi Oku  İran Meclis Başkanından ABD Başkanı Trumpa çağrı: Askerleri bölgeden çekin