Dünya

Mısır, darbeci Haftere verdiği desteği geri çekme kararı aldı

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan anlaşmalar sonrası bölge ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke büyük panik yaşamıştı. Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlaması amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen uluslararası zirveden ‘ateşkes’ kararı çıkarken, darbeci General Halife Hafter‘in Sözcüsü Mismari, Trablus ve çevresine girecek sivil uçakları düşürme tehdidinde bulundu. Hatta, tarihisonrası Hafter’e bağlı milisler, Trablus’a iki ayrı saldırı düzenleyerek ateşkesi ihlal etti.

BAŞARISIZ SALDIRILAR BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Bölgede bugelişmeler yaşanırken, Londra merkezli haber sitesi Middle East Eye (MEE) çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Mısır’da yönetimi darbeyle ele geçiren Sisi’nin Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri darbeci Halife Hafter’e verdiği desteğiçekme kararı aldığı iddia edildi.

Sıradaki Haberi Oku  Ukraynadan İranda düşen uçakla ilgili açıklama: ABD çok önemli bir veriyi bizimle paylaştı

Cezayirli diplomatik kaynaklara dayandırılan haberde, Kahire yönetiminin Hafter’inTrablus saldırısında başarısız olduğunu ve bu sebeple “mutsuz” oldukları kaydedildi. Başarısız saldırıların ayrıca Hafteri destekleyen BAE ve diğer ülkeleri de büyükkırıklığına uğrattığı belirtildi.

MISIRLI DİPLOMAT İDDİAYI DOĞRULADI

Öte yandan, Middle East Eye’nin ortaya atttığı iddiayı Mısırlı bir diplomat doğruladı. Mısırlı diplomat, “Kahire ile Libya komutanı arasındaki iletişim önemli ölçüde kötüleşti” açıklamasında bulundu.

LİBYA’DA OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ!

Diplomat, Mısırlı yetkililerin Hafter’i isyancı grubun içinde başka bir komutanla değiştirmeye çalıştığını bildirdi.

Haber Videosu

: Mısır, darbeci Hafter’e verdiği desteğiçekme kararı aldı