Ekonomi

Merkez Bankasından 20 milyar liralık ek varlık alımı

Merkez Bankası, daha önce bankanın açık piyasa işlemleri portföyü nominal büyüklüğünü bilanço aktif toplamının yüzde 10’una çıkardı.

Eskiden buazami yüzde 5’ti. Merkez Bankası açık piyasa işlemleriyle başka bankalardan tahvil, bono alımı yapıyor, böylece onlaravermiş oluyor.

20 MİLYAR LİRALIK EK VARLIK ALIMI

Limitin yüzde 10’a çıkmasıylaMerkez Bankası, bankalardan alacağı tahvil ve bonoların toplamını artırmış oldu. 687 milyar liralık bilanço büyüklüğü olan Merkez Bankası bu karar sonrasında, piyasalara destek olabilmek için yaklaşık 20 milyar liralık daha varlık alımı yapabilecek.

Varlık alımları “Parasal genişleme” olarak tanımlanıyor ve başta Amerikan Merkez Bankası (FED) olmak üzere pek çok merkez bankası tarafından uygulanıyor.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sıradaki Haberi Oku  Rusyanın tıbbi yardımı İtalyaya ulaştı

“Koronavirüsün ekonomik ve finansal etkilerine karşı alınantedbirlere ilişkin 31 Mart 2020 tarihli duyuruda, 2020 yılı Para ve Kur Politikası metninde belirlenmiş limitler çerçevesinde yürütülen Açık Piyasa İşlemleri (APİ) portföyü doğrudan alım işlemlerinin önden yüklemeli olarak gerçekleştirilebileceği ve gerektiğinde söz konusu limitlerin piyasa koşullarına göre güncellenebileceği açıklanmıştır.

Ayrıca, geçici bir süre için Piyasa Yapıcı bankalara sağlanan, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan satın aldıkları DİBS’leri TCMB tarafından belirlenen koşullar ve tutarlar dâhilinde TCMB’ye satma imkânı kapsamında yapılan alımların, bu limitlerin dışında değerlendirileceği belirtilmiştir. Bu çerçevede, piyasa derinliğinin korunması,politikası aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi ve Piyasa Yapıcılığı sisteminin desteklenmesi amacıyla aşağıdakiönlemler alınmıştır:

1. 2020 yılı Para ve Kur Politikası metninde 2020 yılı için TCMB analitik bilanço aktif toplamının azami yüzde 5’i olarak belirlenmiş olan APİ portföyü nominal büyüklüğünün TCMB analitik bilanço aktif toplamına oranı azami yüzde 10 olarak güncellenmiştir.

Sıradaki Haberi Oku  Küresel piyasalar dalgalı bir seyir izliyor

2. Finansal piyasaların derinleşmesine vepolitikası aktarım mekanizmasının etkinliğine sağladığı katkılar dikkate alınarak Piyasa Yapıcılığı sistemine sağlanan desteğin artırılması amacıyla Piyasa Yapıcı (PY) bankalara tanınan TCMB’ye DİBS satım imkânında değişikliğe gidilmiştir.

Bu kapsamda

a. PY bankalara tanınan TCMB’ye doğrudan DİBS satım imkânına ilişkin limitlerin, repo işlem limitlerinden bağımsız olarak uygulanmasına ve PY bankalara repo işlem limitlerine eşit büyüklükte DİBS satım limiti tanımlanmasına,

b. Söz konusu alımların da APİ portföyü için belirlenen azami yüzde 10’luklimit dâhilinde gerçekleştirilmesine,

c. Bu çerçevede alımı gerçekleştirilecek DİBS’lerin ve alım miktarlarının TCMB tarafından belirlenmesine,

d. Alımların açılacak miktar ihaleleri yoluyla gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.”

AÇIK PİYASA İŞLEMİ NEDİR

Merkez Bankası’nın dolaşımdakimiktarınıedebilmek amacıyla hazine bonosu, tahvil vesenedi alım satımına gitmesidir.