Dünya

Maske takmak koronavirüsün bulaşmasına engel oluyor mu? Uzmanlar bu soruyu yanıtladı

Çin’de ortaya çıkan ve şudek 170 kişinin hayatını kaybetmesineolan koronavirüsten korunmak için bir çok kişi dışarıya maske ile çıkıyor. Türkiye’de görülmemesine rağmen vatandaşlar, metrobüs ve metro gibi toplu taşıma araçlarında maske takarak yolculuk yapıyor.

Peki maske takmak insanları koronavirüsten koruyor mu? Uzmanlar bu soruyu yanıtladı.

“VİRÜS MASKEDEN KOLAYLIKLA GEÇEBİLECEK KADAR KÜÇÜK”

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr. Mark Denison, tüm virüslerin tipik bir tıbbi maskeden geçebilecek kadar küçük olduğunu, ancak mikropların genellikle havaya yayılmadığını söylüyor.

Denison, virüslerin insandan insana bulaşmasında öksürük ve hapşırığın etkili olduğunu söylüyor. Denison’a göre öksürme ve hapşırma yoluyla ortaya çıkan damlacıklar, ele ve diğer yüzeylere yayılır; daha sonra buralara dokunan insanların ellerine, oradan da dokundukları burun, ağız ve göz gibi organlarına bulaşır.

Sıradaki Haberi Oku  Sokağa çıkma yasağını delenlere robotlu uyarı

Maskelerse öksürme ve hapşırma yoluyla ortaya çıkan büyük damlacıkların yayılımını engelleyebilir.

Denison’a göre maskelerin bir diğer faydası, takan insanların ağız ve burunlarına dokunamıyor oluşu. Böylelikle maske takan insanın, hasta bir insanın dokunduğu yüzeylerde kalan mikropları alması zorlaşır.

“MASKE TAKMAK MANTIKLI BİR HAMLE”

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacı Trudie Lang, uzmanların yeni koronavirüsün nasıl yayıldığını anlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü, bu süreçte maske takmanın “çok mantıklı bir önlem” olduğunu söyledi.

Lang, maskenin etkisi üzerine henüz titiz bir çalışma yapılmadığını söylüyor. Ona göre hiçbir araştırmada maskeli ve maskesiz grupların mikroba maruz kalış oranları karşılaştırılmadı.

Koronavirüsten korunmak için uzmanların hemfikir olduğu en geçerli yöntem, elleri sabun ve suyla yıkamak. Eğer sabun ve suya ulaşılamıyorsa, alkol bazlı bir el temizleme jeli de işe yarayabilir.

Sıradaki Haberi Oku  Rusya karıştı! 19 okul, 7 mahkeme ve 6 tren istasyonuna bomba ihbarı

VİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ortaya çıktığı yerden dolayı “Vuhan virüsü” diye de adlandırılan yeni tip koronavirüs solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor.

NCoV’in ilk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük,darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken, ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğineoluyor, nihayetinde ölümle sonuçlanabiliyor.

NE OLMUŞTU?

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.