Dünya

Mark Esper: Türkiyenin NATO yörüngesinden çıkıp Rusya ile yakınlaşması, en büyük endişe kaynağı

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi’nin toplantısında konuşan Esper, “Bence,savunma stratejimizeolarak Rusya‘ya karşı koymanınyolu NATO, müttefiklerimiz üzerindenetmek” dedi.

Pentagon şefi, “Suriye ve Türkiye konusuna gelince; beni en çok Türkiye’nin Rusya’yla yakınlaşıp, NATO ekseninden çıkıyor olması endişelendiriyor” diye kaydetti. Esper, “Önümüzdeki görev, onları nasılçekebileceğimizi, NATO ile yakınlaştıracağımızı anlamak, çünkü onların anahtar partner olduğunu düşünüyorum, 70 yıl boyunca öyleydiler” diye ekledi.

“RUSYA’NIN ETKİSİNİ GENİŞLETMESİ ENDİŞE KAYNAĞI”

Rusya’nın, Suriye’deki varlığını artırmasından çok bazı Ortadoğu ülkeleriyle işbirliğinden endişe duyduğunu dile getiren Esper, “Rusya’nın Mısır, Suudi Arabistan ve diğer yerlerdeki etkisinin genişletmesi beni endişelendiriyor,yine de Rusya’yla ilgili en büyükRusya’nın Türkiye’yle ilişkileri. Bu gerçekten beni endişelendiriyor” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Kasım Süleymani için canlı yayında gözyaşlarına boğuldu

Bakan, “Türkiye, NATO ekseninden çıkıyor” diyealtını çizdi.

“SURİYE PETROLÜNÜ ÜRETMEK VE SATMAK, PLANLARIMIZDA YOK”

Esper, ABD hükümetinin Suriye petrolünü satmaya hazır olup olmadığı sorusuna, “Askeri göreve odaklanıyorum. Görevimiz, IŞİD’in petrole ulaşmasını engellemek. Bu konuda söyleyebileceğimşey, halihazırda böyle planlar hakkında hiçbir bilgim yok” dedi.