Dünya

Libyada UHM güçleri, Hafter mevzilerine saldırı başlattı: Çok sayıda bölge el değiştirdi

Libya‘da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), başkent Trablus‘un güneyindeki Salahaddin cephesinde, darbeci general Halife Hafter’e bağlı güçlere karşı şiddetli bir saldırı başlattı.

BAZI ÖNEMLİ NOKTALARDA KONTROL SAĞLANDI

UMH’nin yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Meci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Salahaddin cephesinde, Hafter’e bağlı güçlerin konuşlandığı bölgelere şiddetli bir saldırı başlattıklarını ve bazı önemli noktalarda kontrolü sağladıklarını belirtti.

HAFTER, TRABLUS’A OPERASYON BAŞLATMIŞTI

Meci, UMH güçlerinin Salahaddin bölgesinde önemli ilerleme kaydettiğini vurguladı. Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip UMH birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Tuvalette doğurduğu bebeğini portmantoya sakladı

Halife Hafter

Hedefine ulaşamayan Hafter,olarak 12 Aralık’ta Trablus’a yönelik “Belirleyici Savaş” adıyla yeni bir saldırı talimatı vermişti.

Hafter’in saldırı emrine karşılık ülkenin batısında başta Misrata olmak üzere 10 kentte seferberlikedilmişti.

TÜRKİYE İLE İMZALANAN ANLAŞMA BÖLGEDE DENGELERİ DEĞİŞTİRMİŞTİ

Türkiye ile Libya hükümeti arasında 27 Kasım’da “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştı.

YUNAN BAKAN, HAFTER İLE GÖRÜŞTÜ

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Bingazi’de Halife Hafter’in yanı sıra sözde yönetim yetkilileri ile görüştü. Dendias buradaki görüşmesinde, Libya’nın BM tarafından tanınan meşru hükümeti UMH’nin Türkiye ile “mutabakat zaptı imzalama hakkı olmadığını” öne sürdü.

Sıradaki Haberi Oku  Asyalı baba oğlunu kazadan kıl payı kurtardı