Dünya

Libyada Haftere bağlı uçaklar Misrata Hava Kuvvetleri Kolejine saldırı düzenledi

Uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümetinin (UMH) yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu Basın Sözcüsü Mustafa el-Mecii, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Misrata kentindeki Hava Kuvvetleri Koleji’nin Hafter güçlerine ait savaş uçaklarınca ikibombalandığını söyledi.

Saldırıda can kaybı ya da maddi hasar olup olmadığına ilişkin bilgi vermeyen Mecii, Hafter güçlerinin yaklaşık üç hafta sonra ilkMisrata’yı hedef aldığını belirtti.

SALDIRI TALİMATI VERİLMİŞTİ

Hafter, dün “Libya el-Hades” televizyonunda yaptığı konuşmada, Trablus çevresindeki silahlı güçlerine “saldırıya geçmeleri” talimatı verdiğini söylemiş ve bu saldırının “belirleyici bir savaş” olacağını ileri sürmüştü.

Ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, 4 Nisan’da da başkent Trablus’u ele geçirmek için birliklerine saldırı emri vermiş ve 48 saat içinde başkentin kontrolünü ele geçireceklerini iddia etmişti. Bunun üzerine Libya’da uluslararası meşruiyete sahip UMH birlikleri de Burkan el-Gadab Operasyonu’nu başlatmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüse yakalanan yaşlı çiftin vedalaştığı anlar yürek dağladı

General Hafter

HAFTER’E UYARI GELMİŞTİ

Uluslararası tanınırlığa sahip Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, Trablus’u hedefHalife Hafter güçleri ve destekçilerine, “Libya’yı üssünüz yapmayıetmeyin” dedi.

Libya devlet televizyonuna konuşan Serrac, Hafter güçlerinin Trablus’un güneyinde bulunan Tugar bölgesinialtına alma çabaları üzerine UMH’ye bağlı birliklerin saldırılara, paralı askerlere ve darbecilerebir şekilde karşılık verdiğini belirtti.

Fayiz es-Serrac

AP’DEN ÇAĞRI GELMİŞTİ

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Mağrip Ülkeleri ile İlişkiler Delegasyonu Başkanı Andrea Cozzolino, uluslararası topluma, Trablus’u hedefHalife Hafter’i kınama çağrısında bulundu. Andrea Cozzolino, “Tüm AB ülkelerini ve uluslararası toplumu (Libya’da) katliamın engellenmesi için, böylesi tehditleri kınamaya vetüm önlemleri almayaediyorum.” çağrısı yaptı.

Kaynak: AA

Sıradaki Haberi Oku  Hatayda gizli hayırsever iki bakkalda borçları kapattı