Dünya

Libya UMH Başkanı Serrac: Hafter gibi halkı öldürmek için paralı asker getirmedik

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac, Türkiye ile güvenlik ve askeri iş birliği muhtırasını kamuoyunun gözü önünde imzaladıklarını açıkladı. Serrac, Darbeci Hafter’in geçtiğimiz günlerde söylediği “Türkiye Libya’ya paralı asker gönderdi” sözlerine, “Karşı tarafın yaptığı gibi halkı öldürmek için paralı asker getirmedik” şeklindeyanıt verdi.

“PARALI ASKER GETİRMEDİK”

UMH Başkanı Fayiz es-Serrac, Libya’nın başkenti Trablus’ta düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye ile güvenlik ve askeri iş birliği mutabakat muhtırasını kamuoyunun gözü önünde imzaladık ve hedefleri de gayet açık. Karşı tarafın yaptığı gibi halkı öldürmek için paralı askerler getirmedik” ifadelerini kullandı.

“ASKERİ SEÇENEK ÇÖZÜM DEĞİL”

Libyalı taraflar arasında kabul edilen ateşkese ve Berlin Konferansı kararlarına uyduklarını anlatan Serrac, askeri seçeneğin Libya için çözüm olmayacağını, çözümün müzakereler ve siyasi olması gerektiğini belirtti.

Sıradaki Haberi Oku  Rum Yönetimi lideri Anastasiadis: Kıbrısta gerilim istemiyoruz

“SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Serrac, saldırgansivil yerleşim alanlarını bombalamaya devam ettiği sürece, müzakerelerin sürmesinin mümkün olmayacağını ve kendilerine bağlı güçlerin başkenti savunmaya devam edeceğini söyledi.

“SAVAŞ SUÇUDUR”

Libya Ulusal Ordusus Komutanı Halife Hafter’i kastederek, ‘saldırgan tarafın’ daha önce mülteci kampını bombalayarak 50’deninsanı öldürdüğünü ve askeri akademiyi bombalayarak 30 öğrencinin hayatını kaybetmesineolduğunu söyleyen Serrac, “Bütün bu yapılan saldırılar savaş suçudur” dedi.

“SALDIRGANLARIN PARALI ASKERLERİ KAYBEDECEK”

Saldırılar devam ettiği sürece savunmalarının da meşruiyet ve egemenlik zemininde devam edeceğini anlatan Serrac, “Libya bütün Libyalılarındır. Libyalılaradam yönetimini kabul etmez. Askeri kapasitemizde iyileşme gözleniyor ve daha da iyi olacak. Dost ülkeler ile iş birliği yaparak askeri kurumlarımızı daha da güçlü hale getireceğiz. Saldırganların paralı askerleri kaybedecek” şeklinde konuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Niğdede mahkumlar günlük 20 bin maske üretiyor

1.4 MİLYAR DOLARLIK ZARAR

Petrolün bütün Libyalılar için gelir kaynağı olduğunu ve bütün gelirlerinin Libya Merkez Bankası’na gelmesi gerektiğine işaret eden Serrac, petrol akışının durdurulması nedeniyle Trablus’ta bulunan Merkez Bankası’nın 1.4 milyar dolarettiğini ve rakamın her geçen gün arttığını söyledi.

“PARALEL YAPILAR SONLANACAK”

Serrac, “Daha önce de petrolü gayrimeşru bir şekilde satma girişimleri oldu. Ancak uluslararası toplumun baskıları nedeniyle saldırganlaradım atmak zorunda kaldı. Petrolü ele geçirmek isteyenlerin önündezaman kalmadı kısa zamanda gereken yapılacak veyapılar sonlandırılacak” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE PARALI ASKER GÖNDERDİ” DEMİŞTİ

Hafter, “Trablus’u ele geçirmemizmeselesi, bütün ülke milislerden tamamen temizlenmediği sürece Libya’dabarış ve ateşkes olmaz” demişti.

Trablus’ta kontrolü sağlayana kadar belirli prensipler üzerinde anlaşmanın da mümkün olmayacağını savunan Hafter, “Türkiye’nin Libya’ya paralı asker gönderdiği” iddiasında bulunmuştu.

Sıradaki Haberi Oku  Koronavirüs, Çin ve dünya ekonomisini nasıl etkileyecek?

Haber Videosu

: Libya UMH Başkanı Serrac: Hafter gibi halkı öldürmek için paralı asker getirmedik