Dünya

Libya Dışişleri Bakanı: Yunanistanın Büyükelçimizi sınırdışı etme kararı kabul edilemez

Türkiye ile Libya arasında imzalanan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” anlaşmasına tepki gösteren Yunanistan, Libya’nın Atina Büyükelçisi’ni sınır dışı etme kararı almıştı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Büyükelçi Muhammed Yunus Menfi’ye ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre tanındı. Bu karar sonrası Libya Dışişleri Bakanı, “Yunanistan’ın Büyükelçimizi sınırdışı etme kararı kabul edilemez” dedi.

72 SAAT SÜRE TANINDI

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya’nın Atina Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, Yunan hükümetinin bu konudaki kararının kendisine bildirildiğini ve ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre tanındığını açıkladı. Kararın, Yunanistan’ın Trablus hükümetine karşı hoşnutsuzluğunun ifadesi olduğunu belirten Dendias, bu adımın Libya’nın Yunanistan’ın koyduğu kurallara riayet etmemesi nedeniyle atıldığını söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Tecavüzcüsünü öldüren Rus kadınlar artık hapis cezası almayacak

Dışişleri Bakanı Dendias, daha önce anlaşma metnini kendilerine iletmesi için Libya’ya cuma gününe kadar süre vermişhalde Atina Büyükelçisi’nin sınır dışı edileceğini söylemişti.

LİBYA KARAR TEPKİ GÖSTERDİ

Libya Dışişleri Bakanlığı, “Yunanistan’ın büyükelçimizi sınır dışı etme kararı kabul edilemez” açıklamasını yaptı.

NE OLMUŞTU?

Yunanistan, adaların da kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgeye sahip oldukları tezini yayarak,dönemde Girit Adası’nın güneyindeki bölgede uluslararası şirketlere petrol ve doğal gaz arama ruhsatları için ihaleler açmaya başlamıştı. Türkiye’nin buna karşı gösterdiği tepkiye rağmen, Yunanistan AB ve ABD’nin de desteğini alarak,taraflıdağıtma işine devam ediyordu.

Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan’ın, ABD ve Avrupa Birliği’ni de arkasına alarak Doğu Akdeniz’itaraflı olarak ‘paylaşma’ çalışmalarına, Türkiye’den karşıgeldi. Türkiye ile Libya arasında ‘deniz yetki alanlarının sınırlandırılması’ anlaşması imzalandı. Libya ile yapılan anlaşma ile Türkiye’den Marmaris-Kaş arasındaki hat ile, Libya’dan Derne-Tobruk hattı arasındaki hatta, karşılıklı olarak deniz sınırları çizilmiş oldu.

Sıradaki Haberi Oku  Cinsel istismar suçundan yargılanan Yunan milyarder 58 milyon dolar ödeyecek

Söz konusu anlaşma, Akdeniz’dedönemde Rum Yönetimi ve Yunanistan’ıntaraflı olarak petrol ve doğal gaz arama bölgeleri oluşturup bunlar için uluslararası şirketleredağıtmasının da hukuksuzluğunu ortaya koymayı amaçlıyor.

Haber Videosu

: Libya Dışişleri Bakanı: Yunanistan’ın Büyükelçimizi sınırdışı etme kararı kabul edilemez