Dünya

Kuzey Korede koronavirüs şüphesi ile karantinaya alınan bakanlık yetkilisi idam edildi

Kuzey Kore‘de bir ticaret bakanlığı yetkilisi, Devlet başkanı Kim Jung Un ile Çin’e yaptığı seyahat sonrası koronavirüs şüphesi ile karantinaya alındı. Karantinada olmasına rağmen hamama gittiği ortaya çıkan yetkili, tutuklandıktansonra atış mangası tarafından ateş edilerek öldürüldü.

SIKI ÖNLEMLER ALINDI

Kuzey Kore’de şukadar virüs vakası olmamasına rağmen özellikle Çin ile sınır olan bölgelerde virüse karşı çok sıkı önlemler alıyor. Hükümet yetkilileri yaptıkları açıklamada virüse karşı ortaya konulan mücadeleyedüşecek davranışta bulunan herkesi ağır bir şekilde cezalandıracağını söyledi.

ÖLÜ SAYISI 1368’E YÜKSELDİ

Çin’in yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgının merkez üssü Hubei eyaletinde24 saatte can kaybında 242 artış oldu. Şinhua ajansının haberine göre, eyaletteki24 saatte 14 bin 840tespit edildi, 242 kişi yaşamını yitirdi.

Sıradaki Haberi Oku  Bulgaristanda deprem! AFAD verilerine göre şiddeti 4,1

Eyaletteki toplamsayısı da 48 bin 206 olarak belirtilirken,sayısının hızla artmasının nedeninin COVID-19’u teşhiste kullanılan yöntemlerin değişmesi olarak açıklandı.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan ülke geneli koronavirüs salgın durumuna ilişkin açıklama yapılmadı.

ECZANELERİN ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ SATMASI YASAKLANDI

Çin’in doğusunda yerNanjing şehrinde eczanelerin ateş düşürücü ve öksürük ilaçlarını satması yasaklandı.Yapılan açıklamaya göre, doğu Hangzhou şehrinde debirizleniyor.

İnsanların eczanelerden ilaç almak yerine direkt hastanelere başvurmasının gerektiği için böyle bir düzenlemeye gidildiğiediliyor.

PEKİN’DE ECZANELER KAYIT SİSTEMİ OLUŞTURDU

Bu arada Pekin’de eczanelerden ateş ve öksürük ilacıtüm müşterileri kaydetmeleri isteniyor. Çin devlet ajansı Şinhua’ya göre, eczanelerin hastaların adlarını, adreslerini, kimlik kartı numaralarını ve iletişim bilgilerini ve görülen semptomları kaydetmeleri gerekiyor.

Sıradaki Haberi Oku  21 doğum yapan 45 yaşındaki anne, 22. bebeğinin heyecanını yaşıyor

Pekin hükümeti önlenemeyen salgın nedeniyle üst düzey yetkilileri görevden aldı. Bu isimler arasında Hubei eyaleti komünist parti şefi Ma Guoqiang da var.