Dünya

Koronavirüs salgınını 3 hafta önce teşhis eden ve polis zoruyla susturulan Çinli doktor virüsten öldü

Çin devlet medyasına bağlı Global Times, Dr. Li Wenliang’ın koronavirüs yüzünden hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yeni virüsle ilgili 30 Aralık‘ta meslektaşlarını uyaran paylaşım yaptığı için polis tarafından toplumsal düzeni bozmakla suçlanmış olan Li, 10 Ocak’ta farkına varmadan koronavirüslü bir hastayı muayene etti.

1 ŞUBAT’TA VİRÜS KAPTIĞI ANLAŞILDI

1 Şubat’ta ‘koronovirüs pozitif’ teşhisi konan Li, ertesinde yoğun bakımda oksijen desteğine bağlı halde feci şekilde öksürürken ve zorluklaalırken hikayesini medyaya duyurdu.

VİRÜSÜ KAPTIKTAN 5 GÜN SONRA ÖLDÜ

Bugün Global Times’ın son dakika paylaşımında “Diğer doktorları koronavirüs salgını hakkında uyarmaya çalışanpolis baskısına uğrayan 8 ifşaatçıdan biri olan ÇinliLi Wenliang’ın, perşembe günü Vuhan’da koronavirüs yüzünden öldüğünü öğrendik” denildi.

Sıradaki Haberi Oku  14 bin sağlık personel alımı dijital ortamda yapılacak

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNDEN VEFAT MESAJI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Li’nin ölümünün ardından Twitter’da paylaştığı mesajda, “Doktor Li Wenliang’ın ölümünden sonüzgünüz. Hepimiz onun 2019nCoV konusundaki çalışmaları için minnettarız.” ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

Virüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğerve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu. Kentlerin nüfusu 50 milyonu buluyor.

Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin’e uçuşlarını askıya almıştı. Bugüne kadar Çin dışında Filipinler’de bir kişi yeni tip koronavirüsten yaşamını yitirmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Bağdattaki ABD Büyükelçiliği yakınlarına 2 katyuşa füzesi atıldı

Ulusal Sağlık Komisyonundan gün içinde yapılan açıklamada, 2019-nCoV salgını nedeniyle can kaybının 564’e, virüs bulaştığı teşhisi koyulan kişi sayısının ise 28 bin 18’e yükseldiği bildirilmişti.

Haber Videosu

: Koronavirüs salgınını 3 hafta önce teşhis eden ve polis zoruyla susturulan Çinlivirüsten öldü