Dünya

Koronavirüs henüz yayılmadan önce kamuoyunu uyardığı için baskıyla susturulan doktor virüse yakalandı

Çin’den dünyaya yayılan ve toplamda 427 canvirüs, henüz yayılmadan önce Li Weinlang adlı birtarafındanedildi. Attığı mesajla virüsün tehlikesinden bahsedenhakkında soruşturma başlatıldı ve baskıyla susturuldu. Virüsü ilk tespit edenolan Li’nin geçtiğimiz günlerde ölümcül virüse yakalandığı bilgisi edinildi.

İLK KORONAVİRÜS VAKASINDA ARKADAŞLARINI UYARDI

Çin’de Li Wenliang adlı bir doktor, ilk koronavirüs vakasında kamuoyunu tehlikeli virüs hakkında uyardı. 30 Aralık‘ta Dr. Li meslektaşlarıyla iletişim halinde olduğu bir sosyal medya grubuna salgınla ilgili bir mesaj gönderip hastalığın bulaşmaması için koruyucugiymelerini önerdi. İlk 7 vakayı SARS salgınına benzeten doktor, virüsün nasıl bir virüs olduğuna dair ise bir sonuca varamadı. Li mesajında, “Yerel bir deniz ürünleri pazarından 7 hasta, SARS benzeri bir virüs nedeniyle hastanede karantina altında tutuluyor” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Rusya yeni navigasyon uydusunu uzaya gönderdi

KAMU GÜVENLİĞİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Li’nin kendi blogunda virüs hakkında kamuoyuna uyarılarda bulunmasının üzerine, Kamu Güvenliği Departmanı tarafından soruşturma başlatıldı. Yetkililer, “toplum düzenini şiddetle sarsan yanlış iddialarda bulunmakla” suçladıkları belgeyi Doktor Li’ye imzalattı. Öte yandan Li’ye imzalatılan belgede, “Sizi uyarıyoruz. Aynı küstahlık ve inatla budışı faaliyete devam ederseniz hakkınızda işlem yapılacaktır. Anlaşıldı mı?” ifadelerinin yer aldığı öğrenildi. Belgenin altına “Anlaşıldı” yazan doktor, belgeyi imzaladı.

10 GÜN SONRA ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Doktorun susturulması ve zorlaimzalatılmasının ardından 10 gün sonra, Çinli yetkililer koronavirüs salgını nedeniyle acililan etti. Bu durum, “Eğersusturulmasaydı, virüse erken teşhis konulabilir miydi?” sorusunu akıllara getirdi.

YETKİLİLER ÖZÜR DİLEDİ

Virüsün yayılması ve tespit edilmesi üzerine, yetkililer baskıyla susturdukları doktordan özür diledi. Ancak özrün dilendiği tarihte virüs ölümlereolmaya ve yayılmaya başlamıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Yunan milyarder, taciz nedeniyle 58 milyon dolar tazminat ödeyecek

VİRÜSE KENDİ DE YAKALANDI

Doktor Li, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, artık kendisinin de virüs taşıdığını ve salgına yakalandığını duyurdu. Doktor Li, şu anda bir acilünitesinde tedavi görüyor.

KAHRAMAN İLAN EDİLDİ

Virüsün ortaya çıktığı ilk andan beri uyarılarda bulunan Doktor Li, kamuoyu tarafından “kahraman”edilirken, sosyal medyadaki uyarıları binlercebeğeni aldı.

NE OLMUŞTU?

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Ülkede yeni tip koronavirüse yönelik yürütülen bilimsel çalışmalarda virüsün genetik dizininin Çin’e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Rusya Devlet Başkanı Putin: Libya konusunu Erdoğan ile sürekli konuşuyoruz, Türkiyeden delegasyon gelecek