Dünya

Kongredeki demokratlardan Trumpın seyahat yasağına karşı hamle geldi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, Trump yönetimince aralarında İran, Libya, Somali, Suriye ve Yemen’in de bulunduğu 7 ülkeye seyahat yasağı getirilmesinin üçüncü yıl dönümünde konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Seyahat yasağına karşıhaftalarda yeni bir tasarı sunacaklarını belirten Pelosi, Trump’ın gelecekte, makul bir gerekçe sunmadığı ve Kongreye danışmadığı sürecebir karar almasını engellemeyi amaçladıklarını belirtti.

“DEMOKRATLAR BU YASAĞA KARŞI DURMAKTADIR”

Pelosi, şu ifadeleri kullandı: “Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar, Başkan Trump’ın acımasız ve Amerikan olmayan seyahat yasağına karşı durmaktadır. Önümüzdeki haftalarda, Adalet Komitesi, göçmenlik sistemimizde dini ayrımcılığı yasaklamak ve başkanın bu tür önyargılı ve bağnaz kısıtlamalar uygulama yetkisini sınırlamak için ‘Yasağa Hayır Yasasını’kurula getirecektir.”

Sıradaki Haberi Oku  Bursada merdiven altı tatlıcıya baskın

7 ÜLKEYE SEYAHAT KISITLAMASI PLANLANMIŞTI

Öte yandan, Trump yönetiminin geçen hafta, Asya ve Afrika’dan 7 ülkeye daha vize kısıtlaması getirmeyi planladığı bildirilmiş, söz konusu ülkelerin Belarus, Eritre, Kırgızistan, Myanmar, Nijerya, Sudan ve Tanzanya olduğu belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, göreve geldikten bir hafta sonra 27 Ocak 2017’de İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali, Çad ve Kuzey Kore’ye seyahat yasağı getirmiş, kararın geniş kitlelerce havalimanlarında protesto edilmesi üzerineadım atmak zorunda kalmıştı.

Daha sonra, “yükümlülüklerini yerine getirdiği” gerekçesiyle Çad listeden çıkarılmış, seyahat yasağı hafifletilerek güncellenmiş veyürürlüğe konmuş ancak Hawai ve Maryland eyaletindeki federal hakimlerinçapta yürürlüğün durdurulması kararı engeline takılmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, geçen yıl haziran ayında Trump’ın, Müslüman bazı ülkelerin de olduğu 7 ülkeyi hedefseyahat yasağını 5’e karşı 4 oyla onaylayarak Amerikan Anayasası’nabulduğunu açıklamıştı.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnsonla görüştü

Kaynak: AA