Dünya

Kızıldeniz kıyısındaki 8 ülkeden yeni ittifak hamlesi

Suudi Arabistan‘ın El-İhbariyye kanalının haberine göre, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde kıyısı bulunan; Suudi Arabistan, Sudan, Cibuti, Somali, Eritre, Mısır, Yemen ve Ürdün’ün Dışişleri Bakanları, Riyad’da bir araya geldi.

SÖZLEŞME İMZALANDI

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Kızıldeniz ve Aden Körfezi Kıyısındaki Arap ve Afrika Ülkeleri Konseyi”nin kuruluş sözleşmesinin imzalandığını, söz konusu konseyin merkezinin Riyad olacağını belirtti.

“KONSEYİN AMACI GÜVENLİK VE İSTİKRARI KORUMAK”

Yeni ittifak için askeri bir güç oluşturulduğuna ilişkin algıların yanlış olacağını kaydeden Bin Ferhan, her ülkenin savunma gücüne ve ikili koordinasyona sahip olduğunu, bunun kolektif çalışmaya dönüşebileceğinietti.

Suudi Bakan, Konseyin, bölgede artan zorlukların gölgesinde güvenlik ve istikrarı korumak, karşılaşılan tehlikelerle mücadele için hayati öneme sahipyolu konusunda istişare ve koordinasyonu hedeflediğinietti. Çokbir aşamadan geçildiği ve iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini kaydeden Bin Ferhan, yeni Konseyin ortak bir çalışma sistemine sahip,sekreterliği, toplantı ve zirveleri olacağını kaydetti.

Sıradaki Haberi Oku  Rusyada metro istasyonlarındaki tuvaletlere kamera takıldı

“FARKLI BİR GİRİŞİM”

Bin Ferhan Konseyin,koordinasyon ve iş birliği için farklı bir girişim olduğunu;Körfez İşbirliği Konseyi’yle aynı çizgide olmadığını vurguladı. Suudi Bakan Bin Ferhan, Kral Selman bin Abdulaziz’in yakın zamanda Kızıldeniz ve Aden Körfezi kıyısı ülkelerinin liderleri içinçağrısı yapacağını kaydetti.

KRAL SELMAN’DAN TEBRİK

Öte yandan Suudi Arabistan Kralı Selman, “Kızıldeniz ve Aden Körfezi Kıyısındaki Arap ve Afrika Ülkeleri Konseyi”nin kuruluşu ve sözleşmenin imzalanmasınıetti. Suudi Arabistan Aralık 2018’de Riyad’da düzenlenen bir toplantıda, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ne kıyısı bulunan ülkelerle “bölgesel birlik” kurulmasını önermişti. Söz konusu toplantıya Suudi Arabistan, Mısır, Cibuti, Somali, Sudan, Yemen ve Ürdün katılmıştı.

Kaynak: AA