Dünya

Kasım Süleymaninin cenazesine hüngür hüngür ağlayan kadınların kederi damga vurdu

İran ordusunun Orta Doğu’daki beyni olarak adlandırılan General Kasım Süleymani‘nin ABD tarafından Bağdat’ta öldürülmesi sonucu cenaze töreni düzenlendi. Süleymani’nin Irak‘ın başkenti Bağdat’ta başlayan cenaze töreni, İran’da devam edecek.

General Süleymani, yoksulluk ve zam protestoları için halkın sokaklara döküldüğü Irak’ta, hükümete destek vermek ve siyasi otoriteyi korumak için bulunuyordu. Süleymani öte yandan geçtiğimiz günlerde Bağdat’ta ABD Büyükelçiliğinin işgal edilmesinden detutuyordu.

HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADILAR

Bu gelişmeler ışığında Irak halkında geniş bir kitle tarafından sevilen Kasım Süleymani’nin cenaze törenine binlerce Iraklı akın etti. Cenaze törenine ise kadınların kederi damga vurdu. Cenaze töreninin düzenlendiği alanda kaydedilen görüntülerde birkadın, Süleymani için gözyaşı döktü.

Sıradaki Haberi Oku  Ateş Kara: Okul tatili uzayabilir

Öte yandan cenaze töreninde sık sık “Amerika’ya hayır” ve “İsrail’e hayır” ile “En büyük şeytan Amerika” sloganları atıldı.

IRAK HÜKÜMETİ DE CENAZEDEYDİ

Binlerce kişinin katıldığı törende, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ve eski başbakanlardan Nuri Maliki’nin yanı sıra hükümetten üst düzey isimler de hazır bulundu.

‘Gölge Komutan’ lakaplı Süleymani, Bağdat’taki törenin ardından memleketi İran’a götürülecek.

4 GÜN BOYUNCA TÖREN DÜZENLENECEK

Süleymani için dört gün boyunca iki ülkede törenler düzenlenmesi planlanıyor. Süleymani için cenaze törenlerinin ilk durağı olan Bağdat. Daha sonra Şiiler için enkentler arasında yerNecef ve Kerbela’da tören düzenlenmesi bekleniyor.

MEMLEKETİNDE DEFNEDİLECEK

Süleymani’nin cenazesi daha sonra Irak’tan İran’a götürülmesi ve burada da önce Maşhad, sonra Tahran’da yapılacak törenlerin ardından memleketi Kerman’da defnedilmesi öngörülüyor.

Sıradaki Haberi Oku  Almanyada koronavirüs vaka sayısı 10 bini aştı

ABD ALEYHİNDE SLOGANLAR ATILDI

Irak’taki tören için binlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başladı. Kalabalığınzaman ABD karşıtı sloganlar attığı bildirildi. Katılımcıların İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Süleymani’nin posterlerini taşıdıkları görüldü.

İNTİKAM YEMİNLERİ EDİLDİ

Süleymani ve Mühendis, ABD’nin dün Irak’ta düzenlediği hava saldırısında öldürüldü. İran’ın Suriye ve Irak başta olmak üzere Orta Doğu politikasının mimarı ve beyni olarak gösterilen Süleymani’nin ölümü bölgede tansiyonun yükselmesineoldu. Süleymani’nin ölümünün ardından İran, sorumlulardan “doğru zamanda, doğru yerde” en ağır şekilde intikam alınacağını açıkladı.