Dünya

Kasım Süleymaninin cenazesi Tahran meydanında gezdirildi

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani çin başkent Tahran‘da cenaze töreni düzenlendi. İnkılab Meydanındaki cenaze törenine çok sayıda vatandaş katıldı. Süleymani’nin namazını kıldıran İran dini lideri Ali Hamaney gözyaşlarına boğuldu.

YÜZ BİNLERCE KİŞİ MEYDANLARDA

Yüz binlerce kişinin katıldığı törende öldürülen komutanların cenazesi meydanda gezdirildi. Süleymani’nin cenazesi memleketi Kirman’a defnedilecek. Tahran’ın açıklamalarında intikam vurgusu yapıldı. Hafta sonu boyunca Irak ve İran’da Süleymani için yapılan törenlere büyük kalabalıklar katıldı.

HAMANEY AĞLADI

Cenaze namazını kıldıran İran’ın dini lideri Hamaney hüngür hüngür ağladı.

TRUMP’TAN YENİ TEHDİT

ABD’nin İran’a yönelik adımlarıyla ilgili kendi yönetiminin açıklamalarının Kongre’ye yapılmış bildirimler olduğunu belirten Trump, “İran’ın herhangi bir ABD personeline veya hedefine saldırması halinde ABD hızlı ve bütünüyle karşılık verecektir, hatta belki orantısız bir ölçüde karşılık verecektir” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberi Oku  Eş cinsel olduğundan şüphelendiği oğlunu otoban kenarına bırakan baba gözaltına alındı

Trump, Kongre’ye herhangi bir yasal bildirim yapmak zorunda olmadığını ancakde bu bildirimi yaptığını dile getirdi.

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı. Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Mühendis’in de aralarında bulunduğu 5 Iraklıyla 10 kişi hayatını kaybetmişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, “Onun gidişiyle, onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Ülkede 3 günlük yaseden Hamaney, Süleymani’nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani’yi getirmişti.