Dünya

Kaşıkçı cinayetinde kritik gelişme! ABD, Suudilerin eski İstanbul Başkonsolosunu yaptırım listesine aldı

Suudi Arabistan’ın eski İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde rolü olduğu gerekçesiyle,yaptırım listesine alındı. Bakanlık tarafından karara ilişkin yapılan açıklamada, Uteybi’nin insan hakları ihlallerindeki rolüne yapıldı.

Açıklamada, “Cemal Kaşıkçı cinayeti iğrenç ve kabul edilemez bir suçtur. Bugünkü adımımız ise Kaşıkçı’nın öldürülmesine yönelik cevabımızın bir adımıdır. Bu sebeple bakanlığımız Muhammed el Uteybi’yi Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında yaptırım listesine eklemiştir” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Suudi Arabistan yönetiminden Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması için adil ve şeffaf bir yargılama kapsamında cinayette rolkişilerintutulması istenen açıklamada, “Cinayetle ilgili tüm gerçekleri aramaya, Kongreye danışmaya ve buna katılanlarıtutmak için diğer ülkelerleçalışmaya devam edeceğiz” ifadesine yer verildi.

Sıradaki Haberi Oku  İran: ABD karşılık verirse topyekün savaşa neden olur

ÇEÇEN BAKAN DA LİSTEDE

Öte yandan aynı açıklamada, Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı olan Aslan Iraskanov’un da ülkedeki insan hakları ihlallerinde rolü olduğu gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı kaydedildi.

Iraskanov’un daha önce Çeçenistan yönetimi altındagüçlerinin başında olduğu ve 27 kişinin yargısız infazına sebebiyet verdiği belirtildi.

İSTANBUL’DAN KAÇAR GİBİ GİTMİŞTİ

Kaşıkçı cinayetinin odağındakiolan Suudi Arabistan eski İstanbul Başkonsolosu Muhammed el-Uteybi, yeni deliller bulunması ve tutuklanma ihtimalinden dolayı evinin aranmasını beklemeden Türkiye’den ayrılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, geçtiğimiz yıl evlilik işlemleri için girdiği İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan bir daha çıkamamış, Riyad’dan gelen 15 kişilik suikast timi tarafından konsoloslukta öldürülmüştü.

Sıradaki Haberi Oku  Hafterden geri adım! Uçakları düşürmekle tehdit ettiği Mitiga Havalimanı yeniden açılıyor