Spor

Kadın Hakem Tarihe Geçti

Ruandalı kadın hakem Salima Mukansanga, Afrika Uluslar Kupası’nda Zimbabve ile Gine arasındaki karşılaşmayı yöneterek adını tarihe yazdırdı.

B Grubu’nda Zimbabve’nin Gine’yi 2-1 mağlup ettiği karşılaşmada başarıyla görev yapan Mukansanga, Afrika Uluslar Kupası tarihinde düdük çalan ilk kadın orta hakem oldu.

Karşılaşmadaki diğer ilk ise maçtaki tüm hakem kadrosunun kadınlardan kurulmasıydı. Salima Mukansanga’nın yardımcılığını Faslı Fatiha Jermoumi ile Kamerunlu Carine Atemzabong üstlenirken, Video Yardımcı Hakem (VAR) olarak Faslı Bouchra Karboubi görev aldı.

Salima Mukansanga, Afrika Uluslar Kupası’nda 10 Ocak tarihinde oynanan Gine-Malavi maçında, turnuvanın ilk kadın dördüncü hakemi olarak da görev yapmıştı.

“Hakemlik mesleği, kadınlar için büyük bir fırsat”

Salima Mukansanga, konuya ilişkin açıklamada yaptı.

Sıradaki Haberi Oku  İsmet Atlı Karakucak Güreşleri'ne bin kişi katılacak

“Dünyaya nelere yapabileceğimiz göstermeliyiz. Zor seviyedeki erkek futbol maçlarını başarıyla yönetebiliriz. Oyunun guvencehd.org kuralları herkes için aynı. Artık VAR sistemi de bize yardımcı oluyor. Dünya Kupası, olimpiyatlar, bütün maçlar aynı. Hakemlik mesleği, kadınlar için büyük bir fırsat. Başka kadınların da beni desteklemesini ve dünya genelinde kadın hakem sayısının hızla artmasını istiyorum. Çünkü iyi şeyler yapabiliriz.”

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri