Dünya

İtalya ve İspanyadan ABye tepkiler

Avrupa’da koronavirüsün merkezi haline gelen İtalya, salgındakayıplar verdi.

Ülkede 80 bindenvaka görülürken, 8 bin 165 kişi yaşamını yitirdi.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE UZLAŞMAZLIK

Avrupa Birliği (AB) liderleri, telekonferans yöntemiyle AB Konseyi toplantısında bir araya geldi ve virüse ilişkin alınacak ekonomik önlem ve destekleri görüştü. Ancak toplantıdan bir uzlaşı çıkmadı.

Aşırı sağcı Lig Partisi’nin lideri Matteo Salvini, gelişmeler karşısında Avrupa Birliği’ne (AB) tepki gösterdi.

“YILANLAR VE ÇAKALLAR YUVASI”

AB’yi “yılanlar ve çakallar yuvası” olarak nitelendiren Salvini, Brüksel’in birlik olmaktan çok uzakta bulunduğunu söyledi.

“AB’YE GÜLE GÜLE DERİZ”

Virüsün ekonomik etkisini telafi etmek için Brüksel’in, İtalya’ya destek olmadığını belirten Salvini, Twitter hesabından, “Önce virüsü yenelim, AB’yi sonra düşünürüz. Gerekirse, teşekkür bile etmeden güle güle deriz.” paylaşımını yaptı.

Sıradaki Haberi Oku  Ülkesine dönen Guaidoya, Venezuela halkı sert tepki gösterdi

AB’DEN SADAKAT BEKLENTİSİ

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ise, koronavirüsün Avrupa’daki merkez üssü olan ülkesinin, Avrupa Birliği’nden salgının yarattığı ekonomik zorluklara karşı sadakatli bir tutum beklediğini belirtti.

İtalya’nın koronavirüsten dünyada ilk etkilenen ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Di Maio, salgının ekonomik değişikliklere yol açmasının kaçınılmaz olduğunuetti.

“BRÜKSEL, ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI”

Di Maio, virüs nedeniyle sağlık vealanında iki farklı krizle karşı karşıya kaldıklarına dikkati çekerek, “Sağlık konusunda önleyici tedbirleri uygulamaya koyduk. İkinciüzerinde ise Avrupalı partnerlerimizin sadakatini bekliyoruz. Sadakat’ kelimesinin bizim için önemli bir ağırlığı var. Biz, Avrupa’nın da üzerine düşeni üstlenmesini bekliyoruz. ” dedi.

BİR ELEŞTİRİ DE İSPANYA’DAN

İtalya’nın ardından koronavirüsten enetkilenen ülke olan İspanya, ortak mücadele ve yardım konusunda harekete geçmeyen AB’yi eleştirdi.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: İran-ABD gerilimine Türkiyeden ilk yorum: Derin endişe duyuyoruz

AVRUPA PROJESİ TEHLİKEDE

Başbakan Pedro Sanchez, “Neslimizin en kötü kriziyle karşı karşıyayız. Avrupa projesinin geleceği tehlikede. Koordinasyonlu ve sağlam bir AB ile bireyselcilik arasında seçim yapıyoruz. Biz, derinden Avrupacıyız. Bu acil duruma karşı ortaktalep ediyoruz, adil bir toparlanma garanti ediyoruz.” ifadelerini kullandı.