Dünya

İtalya Başbakanı Conteden Türkiyeye Libyada askeri müdahaleden kaçınma çağrısı

İtalya‘da başbakanların her yıl sonu düzenlediği geleneksel basın toplantısında bugün Başbakan Conte, gazetecilerin Libya ile ilgili sorularını da yanıtladı.

İtalya’nın siyasi çözümden yana olduğunu ve bu amaçla diplomatik girişimleri aralıksız sürdürdüğünü söyleyen Conte, bu çerçevedegünlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile telefonda görüştüğünü belirtti.

TÜRKİYE’YE ASKERİ MÜDAHALEDEN KAÇINMA ÇAĞRISI

Conte, Erdoğan’ı “askeri müdahaleyi iyice düşünüp taşınmayaettiğini” açıkladı. Conte, “böyle bir müdahalenin sahadaki güçler arasında denge kurmaya yardımcı olmayacağını, aksine inanılmaz bir askeri gerilim artışına yol açacağını” söyledi. İtalya Başbakanı, “(Erdoğan’a) böyle bir askeri müdahaleden kaçınmasını tavsiye etmeyi sürdüreceğim” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Fatihte iş yerinden hırsızlık yapan 2 şüpheli yakalandı

“İLETİŞİMDE KALMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Conte, “Libya’da çatışmaların sürmesine herkararlılıkla karşı çıkacağız. Bunu gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gerek Devlet Başkanı Putin’e söyledim. Askeri gerilimin artmasını kabul edemeyeceğimizi, bu nedenle iletişimde kalmayı sürdüreceğimizi söyledim” diye konuştu.

İtalya Başbakanlık Basın Ofisi, Conte ile Erdoğan’ın 20 Aralık’ta “uzun ve detaylı” bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, görüşmenin merkezinde Libya krizinin yer aldığını duyurmuştu.

UÇUŞA YASAK BÖLGE İHTİMALİ

Bir gazetecinin Libya’da uçuşa yasak bölge oluşturulması ihtimaliyle ilgili sorusuna da Conte şöyle yanıt verdi:

“Siyasi çözüm ateşkesten geçmeli. Uçuşa yasak bölge deolmak üzere göz önünde bulundurulabilecek her türlü seçenek bu amaca hizmet etmeli.”

Sahadaki taraflardan birinin kısa süre sonra avantaj sahibi olacağına inanması durumunda ateşkes ihtimalinin gittikçe uzaklaşacağını vurgulayan Conte, “Diplomatik çabalarla tüm taraflar üzerinde güçlü bir siyasi baskı oluşturursak, silahlı çözüm olmadığına ikna olurlarsa ateşkes için şartlar oluşur” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  ABD ile Esed güçlerinin karşı karşıya geldiği olayda, Rus bayraklı araçlar dikkat çekti

Conte, Avrupa Birliği‘nin de Libya konusunda birlik içindeetmesi gerektiğini vurguladı.

AB’NİN UÇUŞA YASAK BÖLGE DÜŞÜNDÜĞÜ İDDİA EDİLMİŞTİ

İtalyan basınında Cuma günü yerhaberlerde, Avrupa Birliği’nin Libya’da bir uçuşa yasak bölge oluşturulması fikrini değerlendirdiği iddia edilmişti.

Corriere della Sera, “Avrupa Birliği, Libya için bir no-fly zone düşünüyor. Avrupa askeri çevreleri arasında gittikçe yayılan fikir, Fransa, Britanya, Almanya ve İtalya hava kuvvetlerinin, şu anda Trablus savaşının kaderini belirleyici rol oynayan insansız hava araçları arasındaki düelloyu durdurmak için görev üstlenmesi” diye yazmıştı.

Haber Videosu

: İtalya Başbakanı Conte’den Türkiye’ye Libya’da askeri müdahaleden kaçınma çağrısı