Ekonomi

İstanbul yılın ilk çeyreğinde 218 noktaya ihracat yaptı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde İstanbul’un ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 azaldı.

Böylece İstanbul, Türkiye’nin ocak-mart döneminde gerçekleştirdiği 42.8 milyar dolarlık ihracatın yüzde 39’unu aldı.

EN FAZLA İHRACAT GİYİM VE KONFEKSİYON OLDU

İstanbullu ihracatçılar ocak-mart döneminde 27 farklı sektörden ürün satarken bu sektörlerin 14’ünde yıllık bazda artış görüldü.

Türkiye ekonomisin kalbi olarak nitelendirilen şehirden bu dönemde endış satım gerçekleştirilen sektör 2.9 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon olurken, sektörün yıllık bazda ihracatı yüzde 6,3 azaldı.

İhracatta hazır giyim ve konfeksiyonu 2.4 milyar dolarla kimya, 1.7 milyar dolarla çelik, 1.4 milyar dolarla otomotiv endüstrisi, 1.3 milyar dolarla elektrik elektronik ve 1.1 milyar dolarla demir ve demir dışı metaller takip ederken, 6 sektör, İstanbul’unihracatının yüzde 65’ini gerçekleştirmiş oldu.

Sıradaki Haberi Oku  ABD öncülüğündeki koalisyon, Kayyara Üssü’nden çekildi

18 SEKTÖRDE İSTANBUL ÖN PLANA ÇIKTI

Yılın ilk 3 ayında, İstanbul Türkiye’dengerçekleştirilen 27 sektörün 18’inde iseil olarak ön plana çıktı.

Bu sektörler “çelik, çimento, demir, deri, diğerürünleri, elektrik elektronik, gemi ve yat, hazır giyim ve konfeksiyon, hububat, iklimlendirme sanayisi, kimya, madencilik ürünleri, makine ve aksamları, meyve ve sebze mamulleri, mobilya, mücevher,ürünleri, tekstil vemaddeleri” oldu.

İSTANBUL’UN LİDER İHRACAT PAZARI “ALMANYA”

Bu dönemde İstanbul’dan enihracat gerçekleştirilen ülke, 1.6 milyar dolarla Almanya olurken, bu ülkeye dış satım yıllık bazda yüzde 3,5 azaldı.

Ocak-mart döneminde İstanbullu ihracatçıların ürünlerine en çok rağbet gösteren ikinci ülke dış satımı yıllık bazda yüzde 2 artarak 1.2 milyar dolara yükselen İngiltere oldu.

Sıradaki Haberi Oku  IMF, Çindeki toparlanmayı sınırlı olsa da cesaret verici buldu

İstanbul’dan İtalya’yabu dönemde yüzde 11,7 azalarak 763.6 milyon dolar olurken, enürün satılan diğer ülkeler 692.6 milyon dolarla İspanya ve 647.7 milyon dolarla ABD oldu.

TİM verilerine göre, İstanbul’un ocak-mart döneminde enihracat gerçekleştirdiği 20 ülke şu şekilde sıralandı (bin dolar):