Dünya

İsrail: Türkiye ile Libyanın anlaşmasına karşıyız, ancak savaş gemileri gönderecek değiliz

Ankara’nın Trablus ile yaptığı anlaşmaya karşı çıkan İsrail, Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs ilehareket ediyor. Yunanistan da Türkiye‘nin Libya ile imzaladığı anlaşmanın Girit Adası’nı yok saydığını belirtiyor. İsrail hükümeti şukadar net açıklama yapmış değildi.

NETANYAHU’NUN ANLAŞMA İÇİN “YASA DIŞI” DEDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahuhafta Yunanistan’ı ziyaret edecek. Ziyaretin en önemli gündem maddesi, İsrail’den Avrupa’ya gaz ihraç etmek için denizaltı boru hattı inşa planı olacak. Diğer yandan Güney Kıbrıs yönetimi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Kıbrıs Cumhurbaşkanı’na anlaşmanın ‘yasa dışı’ sayılması ve kınanması gerektiğini söylediğini bildirmişti.

“TÜRKİYE’YE SAVAŞ GEMİSİ GÖNDERECEK DEĞİLİZ”

Lefkoşa’nın açıklamasının teyidi sorulan İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, “İsrail’in resmi duruşu bu. Ancak bu, Türkiye ile karşı karşıya gelmek için savaş gemileri göndereceğimiz anlamı taşımıyor.” açıklamasında bulundu.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Donald Trumpın tehditlerine İran Genelkurmay Başkanından cevap: Cesaretiniz yok

Israel Katz

NE OLMUŞTU?

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda 27 Kasım’da İstanbul’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”nın yürürlülük tarihi 8 Aralık 2019 olarak belirlenmişti. Mutabakat Muhtırası nedeniyle Atina ile Ankara arasında ipler gerilmiş, Yunanistan Libya Büyükelçisini sınır dışı etmişti. Yunanistan anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğiyle gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e (BM) başvuruda bulunmuştu.

ASKERİ İŞ BİRLİĞİ MUTABAKATI DA İMZALANMIŞTI

Ankara’nın Trablus ile imzaladığı ve TBMM’de kabul edilen askeri iş birliği mutabakatı, “Ani Müdahale Kuvveti kurulmasına Türkiye tarafından eğitim, danışmanlık, tecrübe aktarımı, planlama ve malzeme desteği verilmesi, talep edilmesi halinde Türkiye ve Libya’da müşterek bir Savunma ve Güvenlik İş Birliği Ofisi kurulması, eğitim, teknik bilgi, destek, geliştirme, bakım, onarım, kurtarma, imha, liman ve müşavirlik desteği sağlanması ve mülkiyeti elde olmak kaydıyla kara, deniz ve hava araçları, teçhizatı, silahları,ve arazi (eğitim üsleri) tahsisi, kabul eden tarafın davetiyle, tarafların sınırları içerisinde, Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde bulunan Kara, Deniz, Hava Kuvvetlerininalanlarına yönelik müşterek olarak askeri planlama, tecrübe aktarımı, eğitim ve öğretim faaliyetleri ile silah sistemi ve teçhizatın kullanımına yönelik eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmesi” konularını kapsıyor.

Sıradaki Haberi Oku  Türk askerine hakaret eden Esed rejimi muhabiri Shadi Helwanın aracı füzeyle vuruldu

Kaynak: Euronews.com