Dünya

İsrail çalkalanıyor! Hakkında cinsel suçlarla ilgili soruşturma yürütülen haham, kölelik yaptırdığı gerekçesiyle tutuklandı

Kudüs‘te bir haham, 50’ye yakın kadın ve çocuğu “kölelik koşullarında tutup çalıştırdığı” şüphesiyle tutuklandı. 60’lı yaşlardaki şüpheli ise yanlış bir şey yapmadığını savunuyor.

KÜLT BENZERİ KAPALI BİR TOPLULUĞU YÖNETİYORDU

Tutuklama kararı kentte bir binaya düzenlenen baskının ardından alındı. İsrail polisi, hahamın kült benzeri kapalı bir topluluğu yönettiğini açıkladı.

CİNSEL SUÇLARIYLA İLGİLİ DE SORUŞTURMA YÜRÜTÜLÜYOR

Basına göre polis, hahamın işlemiş olabileceği cinsel suçlarla ilgili olarak da bir soruşturma yürütüyor. Polis iki aydır süren soruşturmanın, hahamınsuçlar işlediğine dair şikayetler üzerine başlatıldığını açıkladı.

KADINLAR CEZALANDIRILDI, PARALARI ÇALINDI

Hahamın kadınları ellerini ateşe koymaya zorladığı iddia ediliyor. Mağdurların, ailelerinden kopuk bir şekilde tutulduğuna inanılıyor. Polis yetkilileri kadınların çeşitli yöntemlerle cezalandırıldığını ve paralarının çalındığını söyledi.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: TBMMde Libya tezkeresi görüşülmeye başlandı! İşte bütün detaylarıyla Libya meselesi

‘SEKİZ KADIN İŞBİRLİKÇİSİ DE TUTUKLANDI’

Hahamın yanı sıra sekiz kadın işbirlikçisi de tutuklandı. Yetkililer, binada bulunan çocukların en büyüğünün beş yaşında olduğunu belirtti.

2015’TE DE TUTUKLANMIŞTI

Olay yerine dair videolarda, içeridekilerin ranzalarda tıklım tıklım kaldığı, binanın bir köşesinde de bir yığınbulunduğu görülüyor. Aynı haham 2015’te de tutuklanmış, binada tutulan kadınların lehinevermeleri üzerine serbest bırakılmıştı.

HAHAM NEDİR?

Haham ya da rabbi, Musevilikte din adamı. Haham kelimesi, Sami birolan İbranicede bilge adam anlamına gelir ve Yahudi yasalarını bilen, Tevrat’ı iyice öğrenmiş kişileri tanımlamak için kullanılır.

Haber Videosu

: İsrail çalkalanıyor! Hakkında cinsel suçlarla ilgili soruşturma yürütülen haham, kölelik yaptırdığı gerekçesiyle tutuklandı