Genel

ISO 22000 Nedir?

ISO 22000 tarihçesi açısından incelendiğinde, 2005 yılında Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından, gıda zincirindeki tüm kuruluşları ilgilendiren şartları düzenlemek için yayınlanmıştır. Bu sayede insanların güvenli gıdaya ulaşması ve gerekli olan tüm aşamaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için gerekenler belirlenmiştir. ISO 22000 HACCP standartlarını tamamıyla içeren bir yapıda hazırlanmıştır.

HACCP Nedir?

Türkçe çevirisi tehlike analizleri ve kritik kontrol noktaları olan HACCP, sağlıklı bir şekilde gıda üretiminin gerçekleştirilmesi maksadıyla hijyen kurallarını belirler. Tüketicilerin sağlığını riske atacak sebepleri ortaya çıkarır. Bu sebeplerin yok edilmesi için hareket eden bir sistemdir. Gıda kaynaklı ortaya çıkan hastalıkların önlenmesi noktasında, geçerliliği kabul görmüş bir sistemdir. ISO 22000 HACCP açısından sistemin temel prensipleri; tehlike analizlerinin yapılması, kritik aşamalarda kontrolün muhakkak sağlanması, gıdalarda kullanılan katkı maddelerinde, insan sağlığı için zararlı olacak sınırların ortaya çıkarılması, izleme aşamaları oluşturulması, düzeltmeye yönelik faaliyet planlaması, doğrulama aşamaları oluşturularak kayıt sisteminde verilerin işlenmesidir.

Sıradaki Haberi Oku  Her Türden Prefabrik Evler

ISO 22000 HACCP İlişkisi

HACCP uluslararası bakımdan akredite değildir. Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından yayınlanmamıştır. Fakat ISO 22000 standardı, HACCP sistemini içerecek şekilde düzenlenmiştir. HACCP kritik noktaların analizi konusunda yayınlanan bir standarttır. Gıda imalatı ile ilgili şartları düzenlemektedir. Fakat ISO 22000 standardının yayınlanmasıyla geçerliliği iptal edilmiştir.

ISO 22000 Faydaları Nelerdir?

ISO 22000 belgesi gıda güvenliğinin etkin ve verimli bir şekilde kontrolünü sağlamaktadır. Bu sayede gıda üretiminden kaynaklı tehlikeler ortadan kaldırılır. ISO 22000 nasıl uygulanır noktasında en önemli faydalardan biri, gıdalardan insanlara bulaşan hastalıkların önlenmesi sağlamasıdır. Müşterilerin memnuniyet oranını arttırmaktadır. Gıda üretimi için gerekli ön hazırlık aşamasında uygulanan sistemlerin, kontrol altında olmasını sağlar. Ürünlerde kalite artacağı için, kalitesiz ürünlerden kaynaklanan maliyetleri azaltmaktadır. Gıda zincirinde yer alan halkaların koordinasyonu, doğru bir şekilde sağlanmaktadır. Kaynaklar verimli bir şekilde kullanılarak, israfın önüne geçilmektedir. Az personelle kaliteli bir şekilde süreçlerin yürütülmesi noktasında etkili olur. İlgili kanunlarla uyum içerisinde hazırlanmıştır.

Sıradaki Haberi Oku  Seviyeli ve Kaliteli Sohbet Odalarına Sende Katıl

ISO 22000 Nasıl Uygulanır?

ISO 22000 için tehlike analizleri yapılarak, akım tabloları oluşturulmalıdır. Karar ağacı yardımıyla kritik noktaların belirlenmesi sağlanmalıdır. İzleme yöntemleri yapılandırılarak, ortaya çıkan hatalı durumlar için, gerekli hata giderici uygulamalar belirlenmelidir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri