Gündem

İş Yeri Ortam Ölçümü Nedir?

İş Yeri Ortam Ölçümü Nedir?

Günümüzde farklı sektörlerde ürün ya da hizmet sunan iş yerlerindeki çalışanlar, farklı iş yeri ortamlarında çalışmaktadır. Bu ortamlar, “İş yeri” ya da “İş yeri Ortamı” olarak adlandırılmaktadır. Farklı iş yeri ortamlarında, İş Sağlığı ve Güvenliği’ni tehdit edilebilecek pek çok farklı unsurlar bulunmaktadır. İş yeri ortamındaki tehdit unsurlarına dikkat edilmezse, ciddi can ve mal kayıpları yaşanabilir.

İş yeri ortamlarında bulunan somut ya da soyut tehlikelerin önüne geçilebilmesi ve İş Sağlığı ve Güvenliği koşullarının sağlanabilmesi için çeşitli ölçümler gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu ölçümlere, “İş Yeri Ortam Ölçümü” adı verilir. İş yeri ortam ölçümleri son derece önemli ve zorunlu olduğu için bu konu ile ilgili bazı sorular sık sık sorulmaktadır. 

Sıradaki Haberi Oku  İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ

İş yeri Ortam Ölçümü Neleri Kapsar?

İş yeri ortam ölçümü, İş Sağlığı ve Güvenliği açısından son derece önemli olduğu için bu konu ile ilgili bir yönetmelik vardır. Bu bağlamda İş Yeri Ortam Ölçümleri, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analiz Laboratuvarı Hakkında Yönetmelik’i ile ilişkilendirilmiştir. İlgili yönetmeliğin kapsamını incelediğimizde ise iş yeri ortam ölçümünün kapsamını görebiliriz. İş yeri ortam ölçümü kapsamı şu şekildedir;

İş yeri ortam ölçümleri bu şekildedir. İş yeri ortam ölçümleri, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın 10. Maddesine göre S EN ISO 17025 standardına uygun bir biçimde yapılmalıdır. Ayrıca iş yerinde hangi ortam ölçümünün uygulanacağı alanında uzman kişiler ve gerekli yönetmelikler tarafından belirlenmelidir. 

Sıradaki Haberi Oku  Çıray; “Sayın Oktay iftirayı bırak, FETÖ’nün fotoğraf albümüne bak!”

İş Yeri Ortam Ölçümü Kimler Tarafından Yapılır?

İş yeri ortam ölçümleri, İşçi Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Müdürlüğünden (İSGÜM) ön yeterlik ya da yeterlik belgesine sahip olan firmalar tarafından yapılmaktadır. Ayrıca bu firmalar ilk olarak Türk Akreditasyon Kurumu tarafından onaylanmış ve aynı zamanda akredite olmuş olmaları gerekmektedir. Ayrıca Ortam Ölçümü kapsamında pek çok farklı ölçüm olduğu için firmalar bünyesinde ortam ölçümleri konusunda uzman çalışanlar barındırmalıdır.

Gerekli belgelere sahip olan ve alanında profesyonel çalışanları bünyesinde bulunduran firmalar tarafından gerçekleştirilen ölçümler sonucunda “Ortam Ölçümü Raporu” adı altında bir rapor oluşturulmaktadır. 

Ayrıca ortam ölçümleri ile ilgili yönetmelikleri incelediğimizde, ortam ölçümlerinin geçerlilik süresi ile ilgili net bir standart olmadığını görebiliriz. Bu yüzden iş yerlerinde bir risk değerlendirmesi gerçekleştirilirse ya da yenilenirse, ortam ölçümlerinin tekrarlanması daha sağlıklı olacaktır. 

Sıradaki Haberi Oku  İstanbulda barajların doluluk oranı yüzde 50yi geçti

İş Yeri Ortam Ölçümlerinizi yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olabilmek için https://www.okco.com.tr/ linki üzerinden sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.