Dünya

İranın İsraili tehdit etmesinin ardından İsrail Başbakanı Netanyahu, ABDyi yalnız bıraktı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü saldırıda İsrail’in payının olmadığını, bu nedenle de ülkesinin ABD ile İran arasındaki gerginliğeedilmemesi gerektiğini belirtti. Netanyahu’nun bu açıklamasına “ABD’yi yalnız bıraktı” yorumu yapıldı.

İsrail basınında yerhaberlerde, Başbakan Netanyahu liderliğinde toplanan güvenlik kabinesinde bölgesel gelişmelerin ele alındığı vurgulandı.

“İSRAİL DAHİL EDİLMEMELİ”

Netanyahu’nun toplantıda güvenlik kabinesine hitaben, “Süleymani’nin öldürüldüğü saldırıda İsrail’in payının olmadığı, bu nedenle de ülkesinin ABD ile İran arasındaki gerginliğeedilmemesi gerektiğini” dile getirdiği kaydedildi.

Buna karşın, Netanyahu’nun bakanlarına ABD’ye desteği ön plana çıkararak, Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin basına konuşabileceklerini söylediği de belirtildi.

“İRAN’IN İSRAİL’İ VURMA İHTİMALİ DÜŞÜK”

Toplantıda ayrıca İsrailli üst düzey askeri yetkililerin güvenlik kabinesine Süleyamani’nin öldürülmesi nedeniyle İran’ın misilleme olarak İsrail’i vurma ihtimalinin çok düşük olduğunu aktardığı kaydedildi.

Sıradaki Haberi Oku  2020 Eurovision şarkı yarışması iptal edildi

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 3 Ocak’ta İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, Bağdat Havalimanı yakınında araçlarına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

İRAN NE DEMİŞTİ?

ABD Başkanı Donald Trump’ın, “İran vurursa, hızla karşılık vereceğiz” sözlerine İran’dan yanıt gelmişti. Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızayi, “Trump söylediği gibi bir saldırı olursa, Hayfa ve İsrail’in önemli merkezlerini yerle bir ederiz” demişti.