Dünya

İranın iki ABD üssüne füze saldırıları öncesi Beyaz Sarayda neler yaşandı? İşte dakika dakika o anlar

New York Times gazetesinin haberine göre Beyaz Saray yetkililerinin İran saldırıları öncesi önlem almak için vakitleri oldu. Time dergisine konuşan bir üst düzey Amerikalı yetkili ise İran’ın Washington’ı Avrupa’daki bir büyükelçilik aracılığıyla saldırıdan önce haberdar ettiğini söylediğini iddia etti.

BEYAZ SARAY’A MESAJ GELDİ

Gazeteye göre, Amerikan istihbarat servislerinden Beyaz Saray’a Salı günüsaatle 14.00’te bir mesaj geldi: “Önümüzdeki saatlerde, İran’ın Amerikan askerilerine yönelik bir saldırı düzenleyeceği neredeyse kesin.” Böylece, Beyaz Saray yetkililerinin saldırılar öncesi önlem almak için vakitleri oldu.

New York Times haberini, Washington ve Irak’takive emekli Amerikalı siyasi ve askeri yetkililerle yapılan röportajlara dayandırdı.

GELEN MESAJ SONRASI BEYAZ SARAY’DA TOPLANTI BAŞLADI

Habere göre, istihbarat servislerinden gelen mesajdan kısa bir süre sonra ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien ve diğer üst düzey yetkililer Beyaz Saray Durum Odası’ndaydı. (Beyaz Saray’ın zemin katında yerbu özel oda, konferans salonu ve istihbarat yönetim merkezi olarak kullanılıyor. Oda, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından yönetiliyor)

3 SAAT SONRA İRAN ÜSLERİ VURDU

3 saat sonra, İran’dan fırlatılan balistik füzeler Irak’ta Amerikan askerlerinin bulunduğu iki üssü vurdu. Öncesinde, ABD Başkanı Trump, yardımcılarıylasaatlerce olası tehditleri gözden geçirdi. Askeri uzmanlarsa İran’ın Amerikan askerlerini öldürmesi halinde atılabilecek adımları hesapladılar. Herhangi bir Amerikan askerinin ölmediğinin anlaşılmasının ardından Trump ve yardımcısı Pence, Demokrat ve Cumhuriyetçi Kongre liderleriyle görüştü, bu liderlerden bazıları krizin sona erdirilmesi çağrısı yaptı.

İŞTE BEYAZ SARAY’DA DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

New York Times’ın haberine göre, Washington’da yetkililerin Salı günü ofislerine varmalarından çok önce, Irak’taki Amerikan askerleri İran’ın olası bir misillemesine karşı hazırlık yapıyorlardı.

Sıradaki Haberi Oku  Irakta Başbakan Abdulmehdi istifasını Meclise sundu

MİSİLLEME GERÇEKLEŞEBİLECEĞİ İSTİHBARATLARI GELDİ

İran’ın füze rampalarının hareketlerini gözlemleyen casus uyduları ve Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından takip edilen İran’ın askeri liderlerinin iletişimleri, General Kasım Süleymani’nin öldürülmesine yönelik misillemenin o gün gerçekleşebileceğine işaret ediyordu.

Irak’ın Anbar eyaletindeki Ayn el Esad Hava Üssü, tehditlere dair muğlak raporlardakiodak noktasıydı. Bunlardan birinde, İran tarafından desteklenen Irak’taki Şii milis gücü Kata’ib Hizbullah’ın yüzlerce üyesinin üsse saldırı düzenlemesi ihtimali yer alıyordu.

SALDIRILAN ÜSLERDE PATRİOT YOKTU

Üs göreceli olarak korunmasızdı. Bir Amerikalı askeri yetkilinin gazeteye verdiği bilgiye göre, üste füzeleri durduracak Patriot hava savunma sistemi konuşlu değildi. Bu nedenle komutanlar üssün bir kısmını tahliye etmek, diğer kısmındaki askerleri ise sığınaklara yönlendirmek için hazırlık yaptılar.

BEYAZ SARAY’A GELEN İSTİHBARATLAR NET DEĞİLDİ

Washington’da sabah saatlerinde istihbarat bilgileri o kadar muğlaktı ki, yetkililer Trump’ın günlük programını iptal etmemeye karar verdiler. O sırada Beyaz Saray yetkilileri artan eleştiriler karşısında halen Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin gerekliliğini savunuyorlardı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yoğun katılımlı geçen bir basın toplantısında muhabirlere General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin “doğru karar” olduğunu söyledi.

TOPLANTIYA ÇOK SAYIDA YETKİLİ KATILDI

İstihbarat servislerinden uyarı geldiğinde, Trump, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşüyordu. Pence ve O’Brien Beyaz Saray Durum Odası’nda İran’ın olası hedefleri hakkındaki istihbarat bilgileri üzerinden ne yapılması gerektiği konusundaki görüşmelere başladı. Yunanistan Başbakanı ile görüşmesinin ve kısa basın toplantısının ardından, Trump da Durum Odası’ndaki yetkililere katıldı. Toplantıya katılanlar arasında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Pence’in Ulusal Güvenlik Danışmanı emekli Korgeneral Keith Kellogg ve Ulusal İstihbarat Dairesi Başkan Vekili Joseph Maguire de vardı. Toplantıya katılan bir diğerde Trump yönetiminin İran politikasını belirleyen, Kasım Süleymani’yi öldüren saldırının düzenlenmesinin başlıca savunucularından Dışişleri Bakanı Pompeo’ydu. Ancak New York Times’a göre Durum Odası’ndaki uzun, dikdörtgen masanın etrafındaki diğer yetkililerin dışkonusunda göreceli olarak daha az deneyimi vardı.

Sıradaki Haberi Oku  6,5 saat kalbi durdu, 11 gün sonra hastaneden yürüyerek çıktı

CIA DİREKTÖRÜ DE TOPLANTIYA UZAKTAN BAĞLANDI

Durum Odası’na uzaktan bağlanan Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel, durumu CIA’in Kuzey Virginia eyaletindeki merkezinden takip ediyordu. Mevcut ve emekli Amerikalı yetkililere göre, General Süleymani’nin öldürülmesinden önceki günlerde Haspel Trump’a, İranlı komutanın oluşturduğu tehdidin, öldürülmesi halinde İran’danyanıtın oluşturacağı tehditten daha büyük olduğunu söylemişti. Gerçekten de Haspel İran’ın muhtemel misillemesinin, Irak’ta Amerikalı askerlerin konuşlandığı üsleri vurmak olduğunu düşünüyordu.

Haspel, General Süleymani’nin öldürülmesi konusunda resmi bir tutum takınmasa da, onun analizlerini dinleyen yetkililer, CIA’in, Süleymani’nin öldürülmesinin Orta Doğu’da güvenliği azaltmak yerine artıracağına inandığı düşüncesiyle toplantıdan ayrıldılar.

CIA Direktörü Gina Haspel

SALDIRI İSTİHBARATI GELDİ ASKERLER SIĞINAKLARA KOŞTU

İran’ın saldırısının gerçekleştiği gün, Trump ve danışmanları çelişkili istihbarat bilgilerle boğuşuyorlardı. Yerel saatle 16.00 civarında, önce Bağdat’ın kuzeyinde eğitimlerin verildiği Taci hava üssünün vurulacağı bilgisi geldi, ancak bu bilgi yanlış çıktı. Taci hava üssü hakkındaki raporlar gelirken, Bağdat’taki Amerikan Büyükelçiliği’ndeki hoparlörlerden bir saldırınınmeselesi olduğu bilgisi paylaşıldı, içerideki Amerikalı ve Iraklı personel sığınaklara koştu. Nerdeyse bir saat sonra, Ayn el Esad hava üssünü vurmak için atılan ilk füzeler başlarının üzerinden geçti.

SALDIRILAR SONRASI ÜSLERDE HASAR ÇOK AZDI

Washington saatiyle 17.30 civarında, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın 3 farklı noktasından atılan 16 kısa ve orta mezilli Fateh-110 ve Şabab füzelerinin ilkini saptadı. Birfüze Ayn el Esad hava üssünü vurdu, ancak verdiği hasar çok azdı. Hasar tespit çalışması hakkında bilgisi olan bir Amerikalı yetkiliye göre, bir Black Hawk helikopteri, keşif amaçlı kullanılan insansız hava aracı ve hava trafikkulesinin bir kısmı vuruldu.

Sıradaki Haberi Oku  Rusya lideri Putinden, Esede çağrı: Trumpı Şama davet et

ERBİL’DEKİ ÜS DE VURULDU

Dakikalar sonra, birfüze, DEAŞ karşı mücadelede, yüzlerce Amerikalı asker ve müttefik gücü askerleri ile istihbarat ve lojistik personeli tarafından Özel Operasyonlar merkezi olarak kullanılmış olan Erbil’deki bir hava üssünü vurdu. Üssün aldığı hasar belirsizdi, ancak ölen ya da yaralanan olmamıştı.

İRAN’IN SALDIRILARI NEDEN AZ HASARLA ATLATILDI?

ABD Başkanı Trump bunu “alınan önlemlere, askerlerin farklı yerlerde konuşlanmasına ve iyi işleyen erken uyarı sistemine” bağlıyor. New York Times’a konuşan üst düzey bir Amerikalı askeri yetkili İran’ın bilerek Amerikan askerlerini öldürmekten kaçındığı ve üslerin kullanılmayan bölümlerini vurduğu fikrine karşı çıkıyor.

CNN televizyonunun muhabiri Jake Tapper ise, ismini vermediği bir Pentagon yetkilisi ile yaptığı konuşmanın detaylarını Twitter hesabından paylaştı. ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi CNN muhabirine, pek çok Amerikalı askeri yetkilinin İran’ın Irak’taki hedeflerini seçerken can kaybının yaşanmamasına dikkat ettiğini düşündüklerini söylemişti.

New York Timesde, İranlı yetkililerin füze saldırılarını planlarken itidalli davrandığı konusunda Amerikalı yetkililerin hemfikir olduğunu yazıyor.

TİME: İRAN WASHİNGTON’A SALDIRIYI ÖNCEDEN DOLAYLI OLARAK HABER VERDİ

Time dergisine konuşan bir üst düzey Amerikalı yetkili ise İran’ın Washington’ı Avrupa’daki bir büyükelçilik aracılığıyla saldırıdan önce haberdar ettiğini söylediğini iddia etti.

Dergi 3 Amerikalı yetkiliye dayanarak, İranlıların saldırı hazırlığını Amerikan casus uydularının ve elektronik dinleme cihazlarının yakalayabileceği şekilde yaptıklarını yazdı.

Haber Videosu

: İran’ın iki ABD üssüne füze saldırıları öncesi Beyaz Saray’da neler yaşandı? İşte dakika dakika o anlar