Dünya

İranın düşürdüğü Ukrayna uçağında pilotla kulenin ses kayıtları ortaya çıktı

İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından 8 Ocak tarihinde Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağı İran Devrim Muhafızları tarafından düşürülmüş ve kazadan sağ kurtulan olmamıştı. Ukrayna basını kahreden kazaya ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını paylaştı.

SES KAYITLARININ GÜVENİLİRLİĞİ TEYİT EDİLDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, pazar günü Ukrayna televizyonunda yayınlanan ses kaydının güvenilirliğinin teyit edildiğini açıkladı.

PİLOT: EVET, BİR FÜZE BU

1+1 adlı kanalda yayınlanan Farsça ses kaydında kule ile İran’ın Aseman Havayolları pilotu arasında şu diyalog geçiyor:

Pilot: Bir seri ışık görüyorum sanki… Evet, bir füze bu. Bir şeyler mi oluyor?

Kule: Kaç kilometre uzakta? Nerede?

Pilot: Payam Havalimanı yakınlarında (Burası Devrim Muhafızları’nın Tor M-1 anti-uçak füzelerini ateşlediği yer)

Sıradaki Haberi Oku  Londra Köprüsündeki olayın terör saldırısı olduğu doğrulandı

Diyaloğun devamında kule kendilerinde herhangi bir bilginin olmadığını söylüyor ancak pilot ısrarla olup bitene ilişkin bilgi almak istiyor ve soru sormaya devam ediyor.

Pilot: Bir füzeydi bu.

Kule: Bunun dışında yeni bir şey görüyor musunuz?

Pilot: Çok büyük bir patlamaydı. Çok büyük bir ışık gördük. Ne olduğunu tam anlayamadık.

Bu konuşmanın arkasından kule Ukrayna uçağı ile irtibat kurmaya çalışıyorulaşamıyor. Söz konusu kayıt, İranlı yetkililerin füzenin neyi vurduğuna ilişkin daha ilk anlarda bilgi aldıklarını ve görgü tanığı bir pilotun bununla ilgili bildirim yaptığını gösteriyor.

KAYITLARI İRAN YOLLADI

İran soruşturma ekibinin başındakiHasan Rezafer de kaydın doğru olduğunu teyit eden bir açıklama yaparak Ukraynalı yetkililere bizzat verdiklerinietti. Ancak sızdırılarak kamuoyuna açıklanmasının ‘profesyonellik dışı’ olduğu kaydedildi ve “Bu kayıtlarbir raporun parçasıydı” denildi.

Sıradaki Haberi Oku  ABDde İran asıllı 60 kişinin gözaltına alındığı iddia edildi

Mehr Haber Ajansı’nın aktardığına göre Rezafer “Bu tür adımlar daha fazlave kanıtı Ukrayna ile paylaşmamızı engelleyici niteliktedir.” şeklinde konuştu.

UKRAYNA KARA KUTUYU BEKLİYOR

Zelensky ise açıklamasında uçağınkutusunun Kiev’e getirilmesinin kendileri için çok önemli olduğunu yineledi. İran isekutunun Ukrayna’ya verileceğini belirtmiş ardından bu adımı atmaktan vazgeçmişti.

176 kişinin hayatını kaybetmesineolansonrası Tahran meseleye ilişkin tüm sorumluluğu birkaç gün boyunca inkar etmiş ve sonradan ortaya çıkan deliller ışığında hatanın kendilerinde olduğunu kabul etmişti.

NE OLMUŞTU?

İran’ın başkenti Tahran’da düşen Ukrayna Havayolları’na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağında bulunan 167 yolcu ve 9 mürettebat hayatını kaybetmişti. Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prystaiko, Tahran’da düşen uçakta 82 İran, 63 Kanada, 11 Ukrayna, 10 İsveç, 4 Afganistan, 3 Almanya ve 3 İngiltere vatandaşının bulunduğunu bildirmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Fransa, Türkiyenin Paris Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağıracak